Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları,Rakamları

'Güncel Bilgiler' forumunda Ezlem tarafından 19 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. eski uygarlıkların sayı sistemler

  Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Rakamları

  Bilinen en eski sayma sistemlerinden biri, Eski Mısırlılara ait olanıdır. Eski Mısırlıların kullandıkları resim yazısının (hiyeroglif) başlangıç tarihi, M.Ö. 3300 yılına kadar geri gider. Eski Mısırlılara ait sayma sistemi, ilkçağ mağara, insanının önceleri kullandığı sayma sisteminin gelişmiş şeklidir.
  Eski Mısır aritmetiği hakkındaki bilgilerimiz, papirüs tomarlarından elde edilmektedir. Bugün bu papirüsler; bilim tarihinde, M.Ö. 1900-1800 yılları için adlandırılan, Kahun ve Berlin papirüsleri ile, M.Ö. 1700 ile 1600 yılları için adlandırılan Hiksoslar Devrinden M.Ö. 1788-1580 kalma Rhind ve Moskova matematik papirüsleridir. Mısır matematiği hakkındaki diğer kaynaklar, birkaç parşömen tomarı ile kil ve tahta tabletlere dayanmaktadır.
  Eski Mısırda rakam ve sayılar bazı sembollerin (şekillerin) yan yana gelmesiyle ortaya çıkıyordu. Bütün rakamlar, 7 değişik şeklin bir araya gelmesiyle ve yazım biçimi de, sağdan sola doğru ifade ediliyordu
  Bugün Kullanılan sembollerle ifade

  [​IMG]

  Sayıları da, bu sembollerle göstererek bir sayı sistemi geliştirmişlerdir. Eski Mısırlıların, 1 den 1.000.000 a kadar olan sayıları göstermek ve yazmak için kullandıkları semboller (şekiller) yukarıda gösterilmiştir.

  Babil Sayma Sistemi

  M.Ö. 2000 yıllarında Mezopotamyada yaşayan Babillilerin, bilimin çoğu dalında, oldukça ileri bir seviyeye ulaşmış oldukları bilinmektedir. Öyle ki; Babil şehrini zamanın bilim merkezi haline getirmişlerdir. Özellikle matematik ve astronomide çok ilerlemişlerdir.Babilliler, 59′dan büyük sayıları da, basamak düşüncesinden yararlanarak yazdılar. 60 sayısını taban olarak kullandılar. Gruplamalarını 60′lık olarak, yani 60×2 = 120, şeklinde yaptılar. Böylece ilk kez sayılarda basamak fikrini gösterdiler. Babiller, sayıları yazarken iki tane sembol ve bulunmayan basamaklar yerini doldurmak için de, (( : )) işaretini kullanmışlardır.

  Roma sayıları
  Romalılar, Eski Mısırlıların yıllarca önce yaptıkları gibi, önceleri, bazı sembolleri tekrarlayarak sayıları yazarlardı. Sonraları da, çıkarmadan yararlanarak, daha kısa yazma yollarını ortaya koydular.
  Örnek l :
  XXXXX = 50
  MDCLXVI = 1000 + 500 + 100 + 50 + 10 + 1 = 1666
  DLXIII = 500 + 50 + 10 + 1 + 1 + 1 = 563
  Örnek II :
  XC = 100 -10 = 90
  IX = 10 -1 = 9
  Başlangıçta değişik bazı sembol ve harfleri, rakam olarak kullanmışlardır. Bu rakamları, ilk olarak Romalılar kullandıkları için, aritmetikte “Roma Rakamları ya da “Romen Rakamları olarak adlandırılır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ara 2012
 2. Cevap: Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları,Rakamları

  biraz daha net bilgiye ihtiyacım var
   
 3. Cevap: Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları,Rakamları

  satıların resimlerini çoğalta bilırmisiniz
   
 4. Cevap: Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları,Rakamları

  bu kadar mı uygarlık var sayıları farklı olan
   
 5. Cevap: Eski Uygarlıklarda Kullanılan Matematik Sayıları,Rakamları

  uygarlıklar bu kadar mı çok az
   
Yükleniyor...