Eski kumaşlardan çanta yapımı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Elfida tarafından 27 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. eski kumaşlardan örgü çanta yapımı tarifi

  Kadınların her ana ve koşula uygun çok çeşitli renkli çantaları vardır. Her kadının dolabında mutlaka normal günlük olarak kullanabileceği ve özel davetlerde yanına alabileceği çantaları vardır. Çantalar şıklığınızın bir tamamlayıcısıdır. Hem ihtiyacımız olan malzemeleri koyabileceğimiz hem de vazgeçilmez aksesuar olarak kullanılan çantalara farklı bir yaklaşım getireceğiz. Kot pantolonundan çanta yapımını hiç duymuş muydunuz? İşte size hem pratik hem de değişik olarak tasarlayabileceğiniz kottan çanta yapımı:

  İlk olarak eskimiş ve yıpranmış bir kotu alıyoruz. Bu sizin veya eşinizin bir kotu olabilir. Hem de atmak yerine değerlendirmiş olursunuz. Sonra kotun bacak kısımlarını aynı hizada ölçüp kesiyoruz. Bunun için bir mezura kullansanız iyi olur. Kotun rengini siz belirleyin istediğiniz renk olabilir. Tamamen sizin tercihinize kalmış. Mesela klasik mavi yerine taşlanmış bir kot daha güzel duracaktır.

  Daha sonra kestiğimiz yerleri hizalayıp dıştan içe doğru 3-4 cm olacak şekilde kıvırıyoruz. İsterseniz makine ile ya da elle kıvırdığımız yerleri dikiyoruz. Bu arada kotu ters katlamayı unutmayın çünkü dikişler içeri kısımda kalacak. İp olarak sağlam bir ip tercih ederseniz iyi olur. Diktikten sonra kotu ters çevirin ve sağlamlığını kontrol edin.

  Şimdi geldik çantanın saplarını nasıl yapacağımıza. Kotun bacak kısımlarında en kısmı ve boy kısmı eşit olacak şekilde toplam 4 tane parça kesiyoruz. Ölçüleri size kalmış istediğiniz ölçüde kesin. Sonra sapları çantanın üst kısmına hizalayıp kesiyoruz. Daha sonra çantanın süslü görünmesini isterseniz kalan parçalardan çantaya cep yapabilirsiniz veya elinizdeki malzemelerle süsleyebilirsiniz. Mesela renkli düğmeleri çantanın üzerine dikebilirsiniz.

  canta-yapilisi.
    2. [​IMG]