eski amerikan başkanı jfk'nın tam adı nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Nalan tarafından 18 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. eski amerikan başkanı jfk'nın tam adı nedir

  eski amerikan başkanı jfk'nın tam adı nedir John Fitzgerald Kennedy'dir.

  Katolik İrlandalı bir aileden gelen Kennedy 1947 yılından 1953'e kadar Temsilciler Meclisinde Demokrat Partinin Massachusetts temsilcisi olarak yer aldı. Daha sonra 1953'ten 1960 yılına kadar ABD Senatosu'nda görev aldı. 1960 başkanlık seçimlerinde, Başkan Yardımcısı ve Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Richard Nixon'ı yenerek ABD tarihinin en genç yaşta seçilen ve Theodore Roosevelt'ten sonra en genç yaşta göreve başlayan başkanı olmuştur. ABD tarihindeki tek Katolik başkan olan Kennedy, aynı zamanda Pulitzer Ödülü kazanmış tek ABD Başkanıdır.

  Başkanlığı döneminde yaşanan önemli olaylardan bazıları Küba'daki Fidel Castro yönetimini devirmeyi amaçlayan Domuzlar Körfezi Çıkarması, Küba Füze Krizi, Apollo Projesi, Berlin Duvarı'nın inşa edilmesi ve Afroamerikan sivil haklar hareketi olmuştur.

  Kennedy, 22 Kasım 1963'te Dallas'ta öldürüldü. Suikastten kısa süre sonra tutuklanan Lee Harvey Oswald suikasti gerçekleştirmekle suçlandı. Ancak tutuklanmasından iki gün sonra, daha mahkemeye çıkarılamadan Jack Ruby tarafından vurularak öldürüldü. FBI ile Kennedy Suikasti'ni araştıran Warren Komisyonu resmi olarak Oswald'ın suikasti tek başına işlediği sonucuna vardı. ABD Temsilciler Meclisi Suikastleri Araştırma Komitesi 1978'de tamamladığı soruşturmada Kennedy'i öldüren kurşunların Oswald tarafından ateşlendiği kararına varmasına karşın, Kennedy'nin bir komplonun da kurbanı olmuş olabileceğini açıkladı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Eyl 2015