Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 3 Şub 2014 tarihinde açılan konu

 1. Ertesi gün hapı nasıl kullanılır hakkında bilgi  Gebelikten korunmak için kullanılan ertesi gün hapları nasıl kullanılmalıdır ertesi gün hapı nasıl ve ne şekilde kullanılır konuyla ilgili merak ettiklerinizi ve tüm bu soruların cevaplarını aşağıdaki kısa yazımzıda bulabilirsiniz.


  Ertesi gün hapı ülkemizde eczanelerde satılmaktadır.

  Ertesi gün haplarının ağızdan bir seferde veya 12 saat arayla iki seferde alınan tipleri vardır. Bazıları hem östrojen hep progesteron hormonu içerir bazıları sadece progesteron hormonu içerir. Aldığınız hapın prospektusunda bir seferde mi yoksa 12 saat arayla mı içilmesi gerektiği yazacaktır.

  Ertesi gün hapı İlişkiden sonra ilk fırsatta alınması ve en geç 3 gün içerisinde alınması önerilmektedir.Ertesi gün hapı ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa etkisi o kadar güçlü olur ve koruma şansı artar. Ancak hiçbir zaman koruması yüzde yüz değildir, yaklaşık %90 oranında koruma sağlar.

  Bu nedenle adet gecikmesi durumunda mutlaka hamileşik ihtimaline karşı gebelik testi yapılmalıdır. Ayrıca ertesi gün haplarının kendi hormonal etkisinden dolayı da adet gecikmesi yaşanabilir, bu nedenle adet gecikmesi mutlaka hamilelik oldupunu göstermez. Yine de her ihtimale karşı mutlaka gebelik testi yaptırmak gerekir.Ertesi gün hapları bulantı ve kusma yapabileceği için bu konuda dikkatli olmak gerekir çünkü eğer kusma haplar içildikten sonraki iki saat içerisinde olmuşsa haplar da tamamen veya kısman dışarı atılır ve etkisi azalır.

  Bu durumda yeniden hap içilmesi gerekmektedir. Eğer kusma haplar içildikten 2 saat veya daha uzun süre sonra olmuşsa yeniden hap içilmesine gerek olmaz.