Erlikhan Strateji Oyunu

'Oyun Bölümü' forumunda Aysell tarafından 27 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Erlikhan Strateji Oyunu


  Erlikhan; GGC Dreamup Oyun Stüdyoları tarafından geliştirilmiş ücretsiz web tabanlı Türk strateji oyunudur. Erlihkan’da dört farklı ırk bulunmaktadır. Her ırkın kendine göre avantajları ve dez avantajları vardır. Oyuncular oyuna başlarken üç ırktan birini seçebilmektedirler (Timurlular , Oğuzlar , İskitler) . Diğer bir ırk olan Erlikhan ise sistem tarafından yönetilmekte ve oyuncular tarafından seçilememektedir. Yer-Kut topraklarında hüküm sürmek ve bu toprakların Yek-Han’ı olma mücadelesi veren bu üç ırk ; ayrıca Gök-Tanrı’ya ihanet etmiş , karanlığın efendisi ErlikHan ile de savaşmak ve onun gazabından tüm dünyayı kurtarmak zorundadırlar. Bu amansız dünyada ; ordular kurabilir , bu orduları geliştirebilir , clanlara girebilir veya tek başınıza tüm dünyaya meydan okuyabilirsiniz!

  Erlikhan oynamak için hiçbir ek program indirmenize gerek yoktur. Tamamen browser üzerinde çalışan flash tabanlı bir oyundur. Ücretsiz bir şekilde üye olup hemen oyuna başlayabilirsiniz. Karanlığa karşı savaş , Yer-Kutun son destanını sen yaz!
  Nasıl Oynanır

  Oyunu Nasıl Oynayabilirim?

  Erlikhanı ; Bilgisayarınıza hiçbir ek program indirmeden browser üzerinden ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz. Sitemize üye olduktan sonra “HEMEN OYNA” buttonuna tıklayarak oyunu başlatabilirsiniz. Oyunda 4 adet ırk bulunmaktadır ama siz sadece 3 tanesini seçebilmektesiniz. Diğer bir ırk olan ErlikHan sistem tarafından yönetilmektedir. Her ırkın kendine has özellikleri vardır. Bu yüzden lütfen önce ırkları ve birimlerini iyice tanıyınız.

  Oyundan Çıkınca Ne oluyor?

  Erlikhan siz oyundan çıktıktan sonra da devam eden bir strateji oyunudur. Oyundan çıkmadan önce yaptığınız bütün işlemler siz yokkende devam eder. Bir bina yaptırdıysanız o bina süre dolunca siz oyunda yokkende biter , bir yere saldırı yolladıysanız saldırı zamanında siz oyunda yokken dahi gerçekleşecektir. Siz yokken oyunda nüfusunuz , kaynaklarınız artacaktır… Fakat gelişmek , yeni binalar yapmak , yeni şehirler kurmak ve saldırmak için oyunda aktif olmak durumundasınızdır yoksa köyünüz başka oyuncular tarafından yağmalanabilir ve askerlerinizi savaşlarda kaybedebilirsiniz.

  İşçi Sayım , Asker Sayım Nasıl Artar?

  Her saat köyünüzde nüfus çoğalmaktadır. Bu nüfusu asker olarak kullanmak yada işçi olarak kaynaklara yollamak sizin stratejinize bağlı bir olaydır. İsterseniz boştaki işçilerinizi çevrenizdeki kaynaklara yollayarak değerlendirebilir yada asker üretip düşmanlara saldırabilirsiniz. Nüfus artışı oyundaki Merkez binaya ve Tapınağa bağlıdır. Nüfusu artırmak için bu binaları geliştiriniz.

  Hammedelerimi nasıl artırım? Kaynakları Nasıl Kullanırım?

  Her köyün etrafında belirli kaynaklar bulunmaktadır. Bu kaynaklardan mavi olanlar size aittir ve köydeki boş işçilerinizi bu kaynaklara yollayabilirsiniz. Bir kaynağa işçi yollamak için boştaki işçilerin sayısının 10 olması lazımdır. İşçileri onarlı grup halinde yollayabilirsiniz. Çevrenizde 2’ ile 9 arasında değişik değerlerde kaynaklar bulunmaktadır. Bu rakam kaynağın verimliğini göstermektedir. İkinci bir köy kurarken dikkat etmeniz gereken en temel unsur köyü kuracağınız yerdeki kaynakların değerleridir. Kaynaklara işçi yolladıkça hammadeleriniz artacaktır.

  Asker nasıl üretirim?

  Her saat köyünüzde artan nüfusu asker olarak kullanabilirsiniz. Oyuna ilk başladığınızda ve kışlayı kurduğunuzda seviye 1 asker üretebilmektesiniz. Kışla seviyesini 5 daha sonra 10 yaptığınızda değişik seviyelerde daha güçlü askerleri üretebileceksiniz. Ayrıca ürettiğiniz askerleri “Asker Geliştirme” adlı bölümden geliştirebilir ve onların defans saldırı güçlerini artırabilirsiniz. Asker üretmek ve onu geliştirmek oyunun temel fonsiyonlarından biridir. Erlikhanda askerlar anında üretilmektedir diğer oyunlardaki gibi asker üretim süresi yoktur. Bunun için strateji kurarken çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

  İkinci Bir Şehir Nasıl Kurarım ?

  Oyuna girdiğinizde kurulan ilk şehrin adı “merkez” dir ve sistem tarafından rastgele bir yerde kurulur. Oyunda toplam 10 şehir kurabilme hakkına sahipsiniz . İlk şehirden sonra bütün kuracağınız şehirlerin yerlerini siz belirliyorsunuz (tabi merkeze çok uzaklıkta olan yerlere kurulum yapılmamaktadır) Her bir köy kurmak belli bir maaliyet ister ve bu gittikçe zorlaşır. Elinizde yeterli derecede kaynak varsa yani köy kurmaya yetiyorsa istediğiniz bir isimle köy kurabilirsiniz. Şehrinize yakın , hammade açısından zengin bir yere kurmaya çalışın . yüksek verimlilikte ve çeşitte kaynağın bulunduğu alanların seçilmesidir.

  Nasıl Savaşırım ?

  Oyunda siz ve varsa birliğiniz dışındaki herkes sizin düşmanınızdır. Oyunun temel mantığı savaşmak ve savaşları kazanmak üzerine kurulmuştur. Oyunda herhangi bir oyuncu üzerine geldiğinizde ve “Asker Gönder” seçeneğini seçtiğinizde karşınıza hangi işlemi yapmak istediğiniz soracaktır. “Saldırı” , “Yağma” , “Destek” seçeneklerinden birini seçtikten sonra karşınıza asker sayılarını belirleyeceğiniz ekran gelecektir. İster bir oyuncuya destek verebiir onunla beraber düşmanlara karşı savaşabilirsiniz isterseniz siz başka düşmanlara saldırabilir , onların köylerine zarar verebilir yada kaynaklarını yağmayabilirsiniz.

  Oyun Nasıl Bitiyor ?

  Oyunu tek başınıza bitirmeniz neredeyse mümkün değildir. Mutlaka bir clanda olmasınız. Oyunu seviye 10 anıt yaptıktan sonra Erlikhan’ın ordusu ile savaşan ve onu yenen birlik kazanacaktır . Diğer oyunların aksine anıt seviye 10 olduktan sonra oyun bitmemektedir. Yeryüzünün efendisi oyun boyunca sizlere küçük saldırılarda bulunacak ve en sonunda bütün gücüyle seviye 10 Anıt yapmış kişiye saldırı düzenleyecektir. Sizin amacınız ; Bu saldırıyı püskürtüp dünyayı Erlilkhanın gazabından korumaktır.

  Resmi sitesinden alıntıdır.
    2. Cevap: Erlikhan Strateji Oyunu

  NASIL KAYIT OLUNUR?

  1- Kayıt Olma

  [​IMG]

  Oyuna kayıt olmak için anasayfada üstte bulunan Kayıt Ol tuşunu tıklayarak kayıt olabilir ve sizde Erlikhan’a katılabilirsiniz

  [​IMG]

  Burda bulunan gerekli kısımları doldurunuz.Biraz altta Konumunuz ile Irkınızı belirledikten sonra, Savaşa Başla tuşunu tıklayarak kayıt yaptırabilirsiniz

  [​IMG]

  Ardından karşınıza yapmış olduğunuz kaydı onaylayan bir sayfa çıkacaktır. Bu kısımdan sonra hesap aktivasyonu için e-posta adresinizi kontrol ediniz.

  [​IMG]


  E-posta adresinize gelen bu aktivasyon linkini tıkladıktan sonra hesabınız aktif olacaktır.

  [​IMG]

  Evet, geldik son noktaya, e-posta adresinize gelen aktivasyon linkini tıkladıktan sonra karşınıza böyle bir ekran gelecektir.Bu kısımıda başarı ile geçtikten sonra Erlikhan’a giriş yapabilir ve oyuna başlayabilirsiniz.