Erken Gebelik belirtileri nelerdir?

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 28 Ocak 2014 tarihinde açılan konu


 1. Erken gebelik belirtileri  Gebelik birçok kadında hemen anlaşıldığı gibi birçok kadında anlaşılmayabilmektedir.Bunun nedeni her kadının farklı bir hamilelik dönemi geçirmesi ve farklı hormonlar salgılamasıdır.Her kadının hamilelik belirtileri farklıdır.Hepsi birbirine benzemeyebilir.

  Kimi kısa sürede mide bulantıları ve baş dönmeleri şikayetlerini yaşarken bazı kadınlar bu gibi şikayetleri hissetmeyebilirler.Bu nedenler belirtilerin ortaya çıkma sırası herkeste farklılık gösterebilir

  erken-gebellik-belirtler-.jpeg

  İlk gebelik belirtisi olarak Adet gecikmesi gösterilebilir;

  Erken bir olası gebeliğin en önemli belirtisidir. Bazen de normale göre daha hafif bir vajinal kanama da olabilir.Pek çok kadın hamileliğin çok erken döneminde bunu hissedebildiğini düşünmektedir. Bu his bazen yorgunluk, dalgınlık veya unutkanlık, duygu durum değişkenliği olabilir.

  Erken gebeliğin en sık rastlanan belirtilerindendir. Göğüsler bu dönemde daha büyük (şiş), hassas olur ve size egzersiz yaparken, uyumaya çalışırken, giyinme veya duş alma sırasında rahatsızlık hissi verebilir
  Aşırı yorgunluk ve bitkinlik de oldukça sık hissedilir. Daha erken uykunuzun geldiğini, sabahları yataktan kalmakta daha çok zorlandığınızı hissedebilirsiniz.

  Eşiniz ve yakınlarınızca da fark edilebilecek bir belirtidir. Gebelik nedeniyle büyümeye başlayan rahminizin idrar torbası üzerinden yaptığı baskıdan kaynaklanır. En sık görülen belirtilerden biri de bulantı ve kusmadır. Bazı kadınlar bunu sabahları daha yoğun hissederken, bazen öğleden sonra veya akşam da daha yoğun olabilir.

  Baş dönmeler ve aş erme ileriki zamanlarda çok daha fazla görülebilir.