Erken gebelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar

'Kadınların Dünyası' forumunda Demet tarafından 14 Ocak 2015 tarihinde açılan konu


 1. Erken gebelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar

  Erken gebelik belirtileri, 1-2 hafta adet gecikmesi yaşandıktan sonra başlar.
  Daha öncesi için bu durum geçerli değildir. Bu günlerde gebelik, 5-6 haftalık yani yaklaşık 1 – 1,5 aylık olarak isimlendirilir.

  hamilelikte_belirti.

  Hamileliğin en önemli habercisi adet gecikmesidir ancak ondan önce bazı işaretler hamileliği işaret edebilmektedir. Ama bu işaretler kadından kadına değişiklik gösterebilir. Kimi kadın hamileliğin 3. ayında hamile olduğunu öğrenirken kimi kadınsa neredeyse 1-2 hafta içinde hamile olduğunu hissedebiliyor.

  Hamile olup olmadığınızı anlamanın en kesin yolu elbette hamilelik testi yaptırmaktır. Aşağıdaki erken belirtiler, özellikle adet gecikmesi ile birlikte, test yaptırmanız için size ipucu verebilir.
  Erken hamilelik belirtileri: Yorgunluk
  Hamile kaldığınızda vücudunuzun iş yükü artar; metabolizmanız, hem sizi hem de bebeğinizin gelişimini destekleyebilmek için hızlanır. Dolayısıyla kendinizi normalde daha halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz.
  Erken hamilelik belirtileri: Göğüslerde büyüme ve hassasiyet
  Hamileliğin erken döneminde vücutta gerçekleşen hormonal değişiklikler göğüslerde büyüme, hassasiyet veya hafif ağrıya neden olabilir. Bazı anne adaylarında meme uçlarında renk değişikliği de oluşabilir.
  Erken hamilelik belirtileri: Mide bulantısı ve kusma
  Çoğu kadın için hamileliğin ilk belirtilerinden biri mide bulantısı ve kusmadır. Hormon seviyelerinin değişmesi nedeniyle oluşan bu durum 'sabah bulantıları' olarak bilinmesine rağmen günün herhangi bir saatinde oluşabilir.
  Erken hamilelik belirtileri: Sık idrara çıkma
  Hamileliğin oluşmasından bir hafta sonra bile daha sık tuvalete çıktığınızı fark edebilirsiniz. Bazı anne adaylarında kabızlık da görülebilir.
  Erken hamilelik belirtileri: Baş dönmesi
  Hamilelik kan damarlarının genişlemesine neden olduğu için tansiyonunuz düşebilir. Uzun süre ayakta durmanız gerektiğinde veya bir süre oturduktan sonra aniden ayağa kalktığınızda baş dönmesi yaşayabilirsiniz.