Erken Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

'Kadınların Dünyası' forumunda Habibe tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu


 1. Erken Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

  Erken Gebelik Kesin bir sonuç için gebelik testi veya bir kliniğe giderek kan testi yaptırmanı gerekiyor. Ancak bunları yaptırana kadar en iyi zaman adet gecikmenizdir.

  Erken Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?
  [​IMG]
  Erken Gebelik Belirtileri

  Nefes Darlığı

  Merdiven çıkarken aniden soluksuz kalıyorsanız eğer bu sizin hamile olduğunuz anlamına gelebilir. Büyümekte olan cenin oksijene ihtiyaç duyduğundan size kullanmanız için az bir oksijen bırakır.

  Artık sabahları sutyen takmak size işkence gibi gelirse veya büyüdüğünü düşünüyorsanız, belirtiler olabilir.

  Göğüslerde Ağrı Ve Büyüme

  Hassas ve ağrıyan göğüsler veya göğüs uçlarının renk değişikliği hatta göğüs damarlarının belirginleşmesi Erken Gebelik ilk belirtileri olabilir.

  Rahatsızlıktan kurtulmanız için destekli sutyen kullanmalısınız, gerekirse yatarken bile.

  Yorgunluk Belirtisi

  Eğer kendinizi birden bitkin hissediyorsanız, bu vücudun artan hormon seviyelerine verdiği tepkilerdir. Birçok kadında yorgunluk ilk 3 aylık bir dönem boyu sürer ve 2. üç aylık bir dönemde yavaş yavaş gider.

  Mide Bulantısı

  Birçok hamile olan kadın daha 6 haftalık hamileyken mide bulantısı hissetmeye başlar. Aynı zaman da artan hormon seviyeleri hazmı yavaşlatır. Bu aşamalarda doktorunuzdan ek vitaminler almanız gelişen bebeğiniz için yararlı olabilir.

  İkini üç aylık döneme girdiğinizde ise bu bulantılar artık gidecektir. Bu süreçte midenizi yatıştıracak kraker veya zencefilli içecekler kullanmanızı öneriyoruz.

  Sık Sık İdrara Çıkma

  Kendinizi eğer tuvalete gitmeden tüm gece boyunca kalkmadan bir uyku çekemediğiniz bir durumda buluyorsanız bunun bir işaret olma olasılığı yüksektir.

  Gebelik süresince beden fazla sıvı üretir ve buda mesanenizin fazla çalışması yani daha sık idrara çıkmanızı gerektirir.

  Baş Ağrıları

  Gebeliklerde erken belirtilerden biri de değişen hormon seviyelerinden dolayı çıkan baş ağrılarıdır.

  Sırt Ağrısı

  Sırtınızın alt kısmımı ağrıyor? Genelde sırtı ağrıyan biri değilseniz bu sırtınızda bulunan bağların gevşediği anlamına gelir. Ancak bu sorun hamileliğiniz süresince siz kilo aldıkça ve ağırlık merkezi değiştikçe devam edecektir.

  Kramplar

  Krampların nedeni premenstrual sendrom olabilir mi? Ya da gebelik mi?

  Bunu söylemek aslında biraz zor ama hafif kramplar hissediyorsanız, bunun nedeni bebek için kendini yavaş yavaş hazırlamaya başlayan ve gerilen rahminiz olabilir.

  Aşerme Veya İştahsızlık

  Aniden yeterince narenciye tüketmediğiniz düşünüyorsanız veya mideniz birden zil çalıyorsa, bunların nedeni bedenin size hamile olduğunuzu anlatmaya çalışıyor olması olabilir.

  Ruh Haliniz

  Eğer biraz değişik bir ruh haline sahipseniz bunun nedeni salgılanan yeni hormonlara bedenin kendini hazırlıyor olması olabilir.

  Vücudun Yükselen Isısı

  Genelde vücut ısınız ovülasyondan başlayıp, adet olduktan sonraki 2 haftaya kadar yükselmeye devam etmektedir. Ancak bu 2 haftadan sonra hala yüksek kalıyorsa bunun sebebi hamilelik olabilir.