Erken Doğum Sonuçları

'Bebek Bakımı' forumunda ZORBEY tarafından 8 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. erken doğum sonucu
  prametüre bebeklerin karşılaştığı sorunlar
  erken doğumların sonucu

  40 haftalık bir süreç olan hamilelikte; 37-40 haftalar arasında gerçekleşen doğumlar, ‘zamanında doğum’, 37. haftada gerçekleşen doğumlar, ‘prematüre’ l 28. haftanın altında gerçekleşen doğumlar (veya 1000 gr), ‘ileri derece prematüre’, 23-25 haftalar arasında gerçekleşen doğumlar ise ‘yaşamanın sınırı’ olarak kabul edilir.

  Yaşama şansı nedir?

  Günümüzde 1000 gramın altında dünyaya gelen bebeklerin yaşam şansı, yüzde 85-90′lara ulaşmıştır. 1000-1500 gram arasındaki bebeklerdeki yaşam oranı yüzde 92-95 civarında seyretmektedir. Ancak, bugünkü teknoloji ile 23. haftanın altında gerçekleşen doğumlarda, en gelişmiş ülkelerin ileri teknolojik donanımı ve deneyimi kapsamında bile yaşam şansı yüzde 5-10 oranındadır.

  Zihinsel sorunlar olur mu?

  Prematüre doğumlarda solunum sistemi ile birlikte; beyindeki sinir hücreleri ve nefesi düzenleyen merkez, gözlerdeki retina tabakası, sindirim ve bağışıklık sistemi gibi hemen hemen hiçbir sistem tam olarak olgunlaşmamıştır. Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde yapılan tedaviler ve dışardan verilen destek ile gelişim sürecinde bu organların gelişimi amaçlanır. Ancak bu bakım, mutlaka tam teşekküllü bir hastanede sağlanmalıdır.

  Akciğer sorunları

  Öte yandan prematüre bebeklerde kalp, böbrek, akciğer sorunlarının görülme sebebi; organ sistemlerinin yeterince gelişmemesidir. Örneğin akciğerleri oluşmuştur ancak akciğer torbacıklarının sayısı azdır ve havalanmayı sağlayan bu torbacıkların havayla dolup boşalması sağlanamaz. Yani yaşamsal bir fonksiyon olan soluma bile bu bebekler için güç bir iştir.

  İkizlerde oran artar mı?

  İkiz bebeklerin yüzde 80′i ‘sınırda prematüre bebek’ olarak; üçüz bebeklerin yüzde 100′ü ‘prematüre bebek’ olarak doğup; bu oranın yarısı ‘prematüre bebek’ yarısı ‘sınırda prematüre bebek’ olarak dünyaya gelmektedir. 34. haftanın altında doğan bebekler, solunum, beslenme, dolaşım ve enfeksiyon riski gibi problemler yaşayabilir. 30. hafta ya da 1000 gramın altında doğan bebekler için özel bir bakım gerekir. Bu bebekler, ağır beyin kanaması ile prematüreliğe özgü bir göz hastalığı nedeniyle körlük ve sağırlık riski taşıyabilir.