Erken Doğum Riski Nasıl Anlaşılır

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 8 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Erken Doğum Riski Nasıl Anlaşılır?
  Erken Doğum Riski

  Erken dogum saniriz hic bir anne adayimizin istemedigi bir dogumdur. Ancak yinede eger doğum yaklastiysa ve erken oğum gerceklesecekse neler yapmamiz gerektigini biliyormuyuz? Bu yazimizda sizlerle Doğum kaçınılmazsa ne yapmalıyız? ana sorusunun altinda doğum ile bilgiler verecegiz. Asagida yer alan yazimizda erken doğum, gerekirse sezeryan, suni doğumu başlatmak ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

  Doğum kaçınılmazsa ne yapmalıyız?
  Erken doğumu tetikleyen unsurlara dikkat edilmeli. Tüm erken doğumların yaklaşık yüzde 30′luk kısmı Doktor kararıyla gebeliğin sonuçlandırılması şeklinde gerçekleşir. Anne hayatının tehlikede olduğu her durumda bebeğin olgunlaşma derecesine bakılmaksızın suni sancı ile ya da sezeryan yapılır.

  Doktor kararıyla gerçekleştirilen erken doğum:
  Tüm erken doğumların yaklaşık yüzde 30′luk kısmı Doktor kararıyla gebeliğin sonuçlandırılması şeklinde gerçekleşir. Anne hayatının tehlikede olduğu her durumda bebeğin olgunlaşma derecesine bakılmaksızın doğum indüksiyon (suni sancı) ile ya da sezeryan uygulanarak gerçekleştirilir. Gebeliğin devamının sakıncalı olduğu ağır preeklampsi, eklampsi, HELLP sendromu gibi durumlar, anne adayının ağır kalp hastalığının olması ya da kanamalı placenta previa ve ablatio placenta bu duruma örnek olarak verilebilir.

  Gerekirse sezaryen yapılabilir
  Fetusun uterus içinde yaşamaya devam etmesinin sakıncalı olduğu durumlarda da doğum gerçekleştirilir. Bunun en iyi örneği fetal distres gelişmesidir. Ağır fetal distres gelişmesi durumunda bebek ölmeden ya da asfiksi gelişmeden önce gerekirse sezaryen ile doğum acil olarak gerçekleştirilir ve bebeğe gerekli tedavi yapılır.
   


Similar Threads: Erken Doğum
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı İkiz Bebeklerde Erken Doğum Riski 16 Ocak 2013
Bebek Bakımı Erken Doğumda Bebeğin Yaşama Şansı 19 Ekim 2011
Bebek Bakımı Erken Doğumun Zararları 16 Ekim 2011
Bebek Bakımı Erken Doğumun Sebepleri 15 Ekim 2011
Bebek Bakımı Erken Doğumun Belirtileri 15 Ekim 2011