Erken Doğum Önlemleri

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 6 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Erken Doğum Önlemleri Nelerdir?
  Erken doğum riski
  Erken Doğum Önlemleri

  Eğer erken doğum, en erken dönemlerinde yakalanırsa ve kanama, enfeksiyon ya da diğer problemler sizin fetüsünüzün sağlığını tehdit ediyorsa; doktorunuz fetüsünüzün daha iyi gelişmesini sağlayacak zamanı kazanmak için erken doğumu durdurmaya çalışabilir. Bunu başarmanın yolları aşağıda sıralanmıştır:
  varbak.com - Erken doğum önlemi Yatak istirahatı
  Su içmek ( ağız ya da damar yoluyla ekstra sıvı verilmesi)
  Rahim kasılmalarını durdurucu ya da azaltıcı ilaçların kullanılması
  Erken doğumu önlemek için birçok farklı ilaç kullanılmaktadır. Bunlara tokolitik ilaçlar adı verilmektedir. Bu ilaçların hangisinin en iyi olduğu her zaman açık değildir. Genelde enjeksiyon yoluyla kullanılır. Bütün ilaçlar gibi tokolitikler de yan etki yapabilirler. Her kadın farklı yanıt verir. Bu yan etkiler şöyle sıralanabilir:

  Hızlı nabız
  Göğüste sıkıntı ve basınç hissi
  Baş dönmesi
  Ateş basması
  Sinirlilik hali
  Eğer gerçekten erken doğum söz konusu değilse ya da erken doğum durdurulmuşsa, evinize gidebilirsiniz. Kendinizi denetlemek için uzanın ve parmaklarınızın uçlarıyla karnınızın alt bölgesinin tüm yüzeyini nazik bir şekilde hissedin. Rahminizin yüzeyinde katı bir kasılma hissedin. Genelde bu kasılma ağrısızdır. Eğer bu kasılmaları hissederseniz, bunları sayın. Daha sonra doktorunuza olanlar hakkında bilgi vererek onların önerilerini dinleyin. Erken doğum süreci içinde olabilirsiniz. Bazı kadınlar, belli bir süre hastanede kalmaya ihtiyaç duyabilirler. Bu, muayene ve diğer faktörlere bağlıdır.