erken doğum nedenleri ve sebepleri

'Bebek Bakımı' forumunda HazaN tarafından 11 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Erken doğum nedir
  Erken doğum nedenleri nelerdir
  Erken doğumda bebeğin durumu

  [​IMG]

  Erken doğum son adet tarihinden sonra 37. haftaya kadar olan doğumları kapsıyor.- Tek çocuk bekleyenlerde yüzde 10 oranında görülürken ikiz hamileliklerde bu oran artıyor. 17 yaşın altı ve 35 yaş üstü anne adayları da erken doğum riski ile karşı karşıya.

  Her bebeğin 9 ay 10 günü anne rahminde geçirmesi en ideal durumken, her şeye rağmen erken doğumlar oluyor. Tıpta ve son yıllarda ülkemizde yaşanan gelişmelere bağlı olarak artık daha fazla prematüre bebek hayatta kalabiliyor. Bir kaç yıl öncesine kadar prematüre bebekler için yaşam sınırı 27 haftayken, günümüzde bu sınır 24 haftaya kadar indi. Ancak, erken doğan bebeklerin önemli bir kısmı tam hazır olmadan dünyaya gelmelerinin olumsuz sonuçlarını yaşıyorlar. Bu nedenle doğum uzmanları dünyanın her yerinde erken doğum riski taşıyan bebeklerin bir kaç hafta, hatta bir kaç gün daha geç doğmalarını sağlamak için, ellerinden geleni yapıyorlar. Yapılan çalışmalar geciktirilen her gün için bebeklerin yaşama şanslarının arttığını gösteriyor. Ancak her şeye karşın erken doğumu yaşayan birçok kadın var.

  BEBEK NEDEN ERKEN DOĞAR?

  Bebeklerin neden erken doğdukları konusunda tek bir sebep yoktur. Bu olay çoğunlukla birçok nedene bağlı olabilir. En önemli nedenlerden biri çoğul gebelik, ,Rahim içi ve dışı enfeksiyonlar, çoğul gebelikler, amniyon sıvısının fazla olması, rahmin yapısal anormallikleri, rahim iç tabakası içine kanamalar, genetik faktörler, doğumu başlatan fizyolojik mekanizmaların erkenden tetiklenmesi erken doğumun en sık rastlanan sebepleri arasındadır.

  KİMLER RİSK ALTINDA?

  Erken doğum konusunda bilinmeyen birçok etken olduğu için bütün anne adayları bu riskler açısından değerlendirilmelidir. Ancak bazı hamilelerin bu durumla karşılaşma riski çok daha yüksek olur.

  - Yaşı 17in altında, 35in üzerindekiler
  -Birden fazla bebek bekleyenler
  -Daha önce düşük, ya da erken doğum yaşayanlar
  -Bazı sistemik ve enfeksiyon hastalığı olan gebeler
  -Düşük kilolu anne adayları
  -Sigara kullananlar
  -Hamileliğinde vajinal kanama sorunu olanlar
  -Stres altında ve yoğun çalışma şartları altında yaşayanlar
  -Düşük sosyo ekonomik durumda olan hastalar.
   


Similar Threads: erken doğum
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı İkiz Bebeklerde Erken Doğum Riski 16 Ocak 2013
Bebek Bakımı Erken Doğumda Bebeğin Yaşama Şansı 19 Ekim 2011
Bebek Bakımı Erken Doğumun Zararları 16 Ekim 2011
Bebek Bakımı Erken Doğumun Sebepleri 15 Ekim 2011
Bebek Bakımı Erken Doğumun Belirtileri 15 Ekim 2011