Erken Doğum Ne Zaman Başlar

'Bebek Bakımı' forumunda ZeuS tarafından 5 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Erken Doğum Ne Zaman Olur,
  erken doğum nasıl anlaşılır,
  Erken Doğum Ne Zaman Başlar


  Normal gebelik süreci 37-42 hafta arasındadır. Doğumun ister ağrıların başlaması veya suyun gelmesi isterse de başka bir nedenle 37. gebelik haftasından önce gerçekleşmesi erken doğum olarak adlandırılır.24 hafta ile 37 hafta arasında başlar.Zamanından önce doğan bebek prematüre (olgunlaşmamış) olarak adlandırılır.


  Anne yaşının 17′nin altında veya 35 ‘in üzerinde olması, önceki doğumun erken doğum ile sonlanması, vajinal kanama, stres, düşük sosyo-ekonomik durum, sigara ve diğer kötü alışkanlıklar, anne adayının aşırı zayıflığı, çalışma şartlarının ağırlığı ve gebeliğe eşlik eden iyi kontrol edilmemiş sistemik hastalıklar (diyabet, kalp, böbrek ve tiroid hastalıkları vb.) erken doğum açısından risk faktörlerini oluştururlar.

  Erken doğum görülme sıklığı

  Toplumdaki sıklığı %10-12 arasındadır, ancak erken doğum için yüksek risk oluşturan hasta gruplarında bu oran çok daha yükselmektedir.

  Erken doğum eylemi nasıl belirti verir?

  Doğum eyleminin zamanından önce başlaması başta uterus kasılmaları olmak üzere anne adayı tarafından farkedilebilen çok çeşitli belirtiler verir. Bu belirtilerin her anne adayı tarafından bilinmesi gereklidir.