Erken Doğum Hesaplama

'Bebek Bakımı' forumunda Elfida tarafından 1 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Erken doğum tanısı nasıl konur?
  Erken doğum nedenleri nelerdir ?
  Erken doğum önceden hesaplanır mı?

  Doğumun 36. gebelik haftasından önce başlamasına erken doğum tehdidi (EDT), eylemin bebeğin doğumuyla sonuçlanmasına erken doğum denir, bebek prematüre olarak adlandırılır. Yaklaşık gebeliklerin % 10 u erken doğum ile sonuçlanır.Prematüre bebekte organlar tam olarak olgunlaşmamıştır, bu nedenle erken doğum bebek için yoğun bakım gerektirebilir.

  Erken doğum nedenleri nelerdir ?

  Erken doğum birçok sebeple meydana gelebilir.

  Anne adayının beslenmesinin ve ekonomik seviyesinin zayıf olması, anne adayında ciddi kansızlık, sigara kullanımı gibi etkenler doğum eylemini başlatabilir.

  En sık sebepler arasında çoğul gebelik rol oynar, doğumun tekil gebeliklerden daha erken başlaması çok sık gözlenir.

  Genital sistem enfeksiyonları ( vajinozis , trikomonas, klamidya vajinitleri) ve idrar yolları enfeksiyonları erken doğumu tetikleyebilir.

  Erken membran rüptürü (gebenin suyunun erken boşalması) doğum eylemini başlatan diğer bir etkendir.

  Plasentanın(bebeğin eşi) doğum kanalını kapatması veya plasentanın erken ayrılması gibi durumlarda da doğum eylemi erken başlayabilir.

  Doktor anne veya bebeğe ait riskler saptarsa da erken doğum gerçekleşebilir.
  (Yüksek tansiyon, aşırı kanama, eşlik eden rahatsızlıklar gibi.)

  Erken doğum tanısı nasıl konur?

  Ağrı yakınmasıyla hastaneye başvuran bir gebe de vajinal muayene ile rahim ağzı yumuşaması, açılması araştırılır.Rahim ağzı açılmasının 3cm ve daha az olması halinde tedaviye cevap şansı yükselir.Bu muayenede erken su kesesi açılıp açılamadığı de anlaşılır.Yine , NST adı verilen makineye bağlanan hamile de ağrıların varlığı ve sıklığı değerlendirilir.Kardiyotokografide 20 dakikada 4 ve daha fazla kasılma tanı koydurur.
  Gebelik haftasına göre yoğun bakım koşullarının hazırlanması da gerekebilir.
  Genellikle 35 hafta sonrası bebekte ciddi sıkıntı beklenmez.
  Eğer erken doğum riski saptanmışsa derhal doğumu önleme tedavisine geçilir.
  (Ritodrin, nidilat veya magnesyum kullanılır)
  Erken doğum önlemede kullanılan ilaçların da çeşitli yan etkileri olduğundan, tanı net konmalı, olgu iyi seçilmelidir. Tedavinin önemli bir ayağı da gebenin mutlak yatak istirahatine uyumudur.
  Tedavi kasılmaların durdurulmasından sonraki 12 saate kadar sürdürülür.Tedavi başlanırken muhtemel erken doğum için bebek akciğerlerinin olgunlaşmasına destek için kortizon kullanılır.