Erken Doğum Belirtisi

'Bebek Bakımı' forumunda ZORBEY tarafından 2 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Erken doğum belirtileri
  erken doğum belirtileri nelerdir
  erken doğum riski

  Erken doğumların yarıya yakınında herhangi bir neden bulunamaz. Diğer yarısında çeşitli sorunlar saptanabilir. Bunlardan en sık sorumlu tutulan; enfeksiyonlardır. Anne adaylarında varolan bir enfeksiyon kaynağı, özellikle üriner sistem enfeksiyonları ciddi birer risk faktörüdür.

  İdrar yolu enfeksiyonu olan anne adaylarında erken doğum açısından 5 kat risk artışı söz konusudur. Bu nedenle rutin gebelik takiplerinde, idrar testlerinizin sık tekrarı ve gereğinde enfeksiyon tedavisi uygundur.

  Vaginal enfeksiyonlar da erken doğum eylemini başlatabilirler. Özellikle mikroorganizmaların amniyon zarında yarattıkları hasar ve sonrasında su kesesinin açılması (erken membran rüptürü ) önemli bir erken doğum sebebidir.

  Diğer risk faktörleri;
  · daha önce erken doğum yapmış olmak (riski %20-30 oranında artırmaktadır),
  · düşükler ,
  · anne adayında var olan kronik hastalıklar (hipertansiyon, astım, hipertiroidi, kalp hastalıkları, anemi, diabet , böbrek hastalıkları, ilaç bağımlılığı vb.),
  · annenin sigara kullanımı (erken doğum riskini 2 kat artırır),
  · anne yaşının çok genç (16 yaşının altı) veya 35 yaşının üzerinde olması,
  · uterus ile ilgili doğuştan veya sonradan olan şekil bozuklukları (örneğin çift rahim, rahim içi septum, myomektomi gibi operasyonlar geçirmiş olmak),
  · anne adayının geçirdiği fiziksel travmalar (kaza, cerrahi müdahaleler),
  · yetersiz beslenme.
  · aşırı rahim gerilmesine neden olabilen çoğul gebeliklerdir. İkizlerin yarıya yakını 36. gebelik haftasından önce doğarlar. Yine polihidramniyos durumlarında da rahim ileri derecede gerildiğinden erken doğum riski artar.
  · Plasentaya ait sorunlar da erken doğuma yol açabilir. Plasenta yerleşme anomalileri (plansenta previa ), erken plasental ayrılma (abruptio plasenta ) vb.

  Erken Doğum Eyleminin Belirtileri Nelerdir ?
  Erken doğumu engellemede başarı, erken saptanmasına bağlıdır.
  Bunların başında düzenli uterus kasılmalarının fark edilmesi gelmektedir. Uterin kasılmayı; karın duvarına koyduğunuz parmaklarınızla hissedebilirsiniz. Karın duvarında rahminizin toplanma hissi veya her zamankinden daha gergin bir hal alması şeklinde olabilir. Özellikle sertleşmeler kısa süreli ve tekrarlayan tarzda ise önemlidir. Başlangıçta ağrısızdırlar. Saatte 3-4'den fazla sayıda olduklarında en kısa sürede doktorunuza bilgi vermelisiniz.

  Diğer belirtiler;
  · kasık bölgelerinde adet sancısına benzer kramp tarzı ağrılar,
  · alt sırt veya bel bölgesinde ağrılar,
  · vaginal lekelenme veya kanama,
  · vaginal akıntıda ani artış,
  · vaginal sulu veya kanlı bir akıntı,
  · pelviste baskı hissi, şeklinde olabilir.

  Bu belirtilerden biri varsa veya şüphe halindeyseniz doktorunuzu arayınız. Bu arada birkaç bardak su içmek, sol yanınıza doğru yatıp istirahat etmek, uterin dolaşımı arttırarak kasılma sıklığını azaltabilecek önlemlerdir.