Erkeklerde Günlük Ayak Bakımı-Ayak Banyosu

'Sosyal Konular' forumunda Ezlem tarafından 4 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Günlük Ayak Bakımı-
  Ayaklarınızı her gün kontrol edin. Dikkatli bir inceleme ile ayağınızda meydana gelebilecek değişiklikleri erken dönemde görebilirsiniz.
  - Ayağınızın taban ve üst kısmına bakın. Eğer alt kısımları rahat göremiyorsanız bir ayna kullanın ya da aile bireylerinden yardım isteyin.
  - Ayak cildinizin renginde değişiklik olup olmadığını kontrol edin. Ayak cildiniz hasarsız ve yumuşak olmasına özen gösterin.
  - Ayağınızı yara, çatlak, kabarcık, nasır yönünden kontrol edin. Ayağınızda nasır olursa kesici aletlerle müdahalede bulunmayın. Nasırlar ileriki dönemlerde risk oluşturacağı için tedavi edilmelidir. Kabarcık oluştuğunda hemen hekiminize başvurun.
  - Ayağınızdaki kan dolaşımını güçlendirmek için kan şekeri düzeyinin normal sınırlarda kalmasına özen gösterin.
  - Sigara içmeyin.
  - Ayaklarınıza sıcak su torbaları, ısıtıcı petler veya diğer ısı kaynakları uygulamayın. Ciddi yanıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
  - Düzenli egzersiz programınız olmalıdır. Yapacağınız egzersizin yaraların oluşmamasına ve kaslarınızın güçlenmesine yardım edeceğini hatırlayarak egzersizlerinizi ihmal etmeyin.
  Başa dön

  Ayak Banyosu
  - Ayak temizliğine özen gösterin.
  - Ayaklarınızı her gün ılık suda 5-10 dakika beklettikten sonra tahriş etmeyin bir sabunla yıkayarak temizleyin. Uzun süre ayak banyolarından kaçının. Çünkü bu işlem ayak derinizin kurumasına, çatlamasına ve esnekliğinin bozulmasına yol açabilir.
  - Ayağınızı sabunla temizledikten sonra durulayıp, özellikle parmak araları olmak üzere iyice kurulayın. Parmak aralarının iyi kurulanması mantar enfeksiyonlarının oluşmasını önler.
  - Yıkama işleminden sonra ayak derinizde kuruma olursa vazelinli merhem veya nötr losyon kullanarak yumuşatabilirsiniz. Ayak parmaklarınızın arasına losyon sürmeyin. Parmak aralarına sürülen losyon mantar enfeksiyonlarının oluşmasına neden olabilir.
   
 2. Cevap: Erkeklerde Günlük Ayak Bakımı-Ayak Banyosu

  tsklerr
   
 3. Cevap: Erkeklerde Günlük Ayak Bakımı-Ayak Banyosu

  Dost yüze düşman ayağa bakarmış... Böyle bir konunun bayanlardan gelmesi ilginçç yani... :)
   
 4. Cevap: Erkeklerde Günlük Ayak Bakımı-Ayak Banyosu

  Leğende hergün düzenli olarak yıkanan koca ayağı kokmaz:f30::f30::f30::f30:


  [​IMG]
   
 5. Cevap: Erkeklerde Günlük Ayak Bakımı-Ayak Banyosu

  çok kokulu bir konu olmuş bu yaw:)))))))))))))))))
   
 6. Cevap: Erkeklerde Günlük Ayak Bakımı-Ayak Banyosu

  İşte bu kadar kesin çözüm :)