Erime donma kaynama buharlaşma yoğuşma nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 21 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Erime Nedir Kısaca

  Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesine erime denir. Buzu bir süre sonra su haline geçmesi, dondurmanın akması, çikolatanın yumuşaması. Cam, bakır, demir, alüminyum, plastik gibi maddeler eritilerek sıvı hale getirilir, kalıplara dökülerek şekil verilir.

  Donma Nedir Kısaca

  Sıvı bir maddenin ısı kaybederek katı hale geçmesine Donma denir. Suyun buzlukta donması, kışın akarsu ve göllerin donması bu duruma bir örnektir.

  Buharlaşma Nedir Kısaca

  Sıvı bir maddenin ısı enerjisi alarak gaz haline gelmesine buharlaşma denir. Sıcaklık artarsa buharlaşma hızlanır.Buharlaşma her sıcaklıkta olur.

  Yoğuşma Nedir Kısaca

  Gaz halindeki bir maddenin ısı kaybedereksıvı haline geçmesine yoğuşma denir.

  Kaynama nedir? Kısaca
  Sıvı halden buhar hale geçiş olayı. Bu ise sıvının buhar basıncının, sıvı üzerindeki atmosfer basıncına eşit veya ondan daha büyük olması ile olurkaynama
  Bir sıvının normal kaynama noktası, sıvının maksimum buhar basıncının normal şartlardaki atmosfer basıncına yani 760 milimetrelik cıva basıncına eşit olduğu sıcaklıktır. Sıvı üzerindeki basınç değiştiğinde, söz konusu sıvıya ilişkin sıcaklık ve buhar basıncı bağıntısına göre gerçek kaynama noktası da değişir. Mesela normal olarak 100 °C’de kaynayan su, basınç 17 milimetreye indirildiğinde oda sıcaklığında kaynar. Sıvıda bir katı eritilirse veya içine daha az uçucu başka bir sıvı karıştırılırsa kaynama noktası daha yüksek bir değere çıkar