Ergin Orbey Kimdir

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 18 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ergin Orbey Hayatı Hakkında Bilgi


  Ergin Orbey Biyografisi  Türk Tiyatro yönetmeni, eğitimcisi ve oyuncu. 1960'lı yıllardan günümüze kadar Eskişehir'de tiyatro sanatının gelişimi adına büyük bir özveri ile çaba harcayan Türk tiyatrosunun duayen ismi.


  [​IMG]

  1936'da İstanbul'da dünyaya geldi. Lise eğitiminden sonra iki yıl İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde eğitim gördü. 1955 yılında girdiği Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü'nden 1961 yılında mezun oldu. Aynı yıl Devlet Tiyatroları'nda göreve başlayan sanatçı, 1965 yılına kadar oyuncu ve Yönetmen olarak çalıştı.

  1967'den başlayarak çeşitli özel tiyatrolarda yönetmenlik, oyunculuk ve sanat yönetmenliği yaptı. 1971 yılından sonra bu çalışmalara Yönetmen, senarist ve oyuncu olarak sinemayı ekledi. 1978 yılında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevine atandı. İki yıl sürdürdüğü Genel Müdürlük görevi sırasında Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Mimik ve Sahne Dersleri öğretmenliği devam etti. Yapmış olduğu tüm bu çalışmalar sanatçıya ulusal ve uluslararası on bir ödül kazandırdı. Son olarak Ankara Devlet Tiyatrosu'nda rejisörlük görevi yapmaktaydı.

  Sanatçı 18 Temmuz 2012 yılında hayata gözlerini yumdu.

  Hababam Sınıfı Serisinde oynamıştır.

  Hababam Sınıfı Tatilde,

  Şabanoğlu Şaban,

  Meraklı Köfteci,

  Süt Kardeşler,

  Hababam Sınıfı Uyanıyor,

  Hababam Sınıfı

  Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı.
   
Yükleniyor...