Erdoğan'ın Ergenekon cevabı

'Haberler' forumunda Ezlem tarafından 13 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Erdoğan'ın Ergenekon cevabı

  Erdoğan, "Bu ülkede fikri hür, vicdani hür savcılar, hakimler var. Hiç kimse kendisini yasaların, hukukun, adaletin üzerinde görmemeli. Hiç kimse kendisini ayrıcalıklı, seçkin, imtiyazlı, hukuk alanın dışında pozisyonda görmemeli." dedi.

  Başbakan Erdoğan, Altındağ ilçesinde kapalı spor salonunda, belediye başkan adaylarının açıklama törenindeki konuşmasında, hukukun işlemesinden ve yasaların uygulanmasından bazılarının rahatsız olduklarını söyledi.

  "ÇETELERE DİK DURDUK"

  Çetelere, mafyaya, hukuk dışı örgütlenmelere asla taviz vermediklerini ve asla göz yummadıklarını ifade eden Erdoğan, "Ülkemizi, şehirlerimizi, milletimizi çetelerin, mafyanın tasallutundan kurtulmak için kararlı ve cesur bir duruş ortaya koyduk. Önemli mesafeler aldık. Aksi takdirde Türkiye'de kararı çeteler, mafyalar veriyordu. Böyle bir ülkeyi teslim almıştık." diye konuştu.

  "KİMSE AYRICALIKLI DEĞİL"

  Türkiye'de hukuk, demokrasi, yerleşmiş bir sistem, oturmuş kurumların, kuralların olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bu ülkede fikri hür, vicdani hür savcılar, hakimler var. Hiç kimse kendisini yasaların, hukukun, adaletin üzerinde görmemeli." ifadesini kullandı.

  CHP'NİN İDDİALARINA CEVAP

  Erdoğan, Ergenekon davası kapsamında hükümete yönelik "korku imparatorluğu" kurduğu eleştirilerine şöyle cevap verdi: "Kimlerin bu ülkede korku imparatorluğu kurmaya çalıştığını, bize son aylar gayet iyi gösteriyor. Çukurlardan nasıl el bombaları çıktığını, nasıl tüfeklerin, affedersiniz bir yerleri yok etmenin gayreti içindeki planların çıktığını çok iyi görüyoruz. Bütün bunlarla beraber bu ülkede hepsinin ötesinde binlerce, on binlerce mermilerin acaba birilerinin evlerinden çıkmasının bir anlamı yok mu? Bunun üzerinde durulmayacak mı, bunlara seyirci mi kalacağız? Bunu yapanlar, bunları takip edenler korku imparatorluğunu temsil edecek bunların avukatlığına soyunanlar ise korku imparatorluğunu değil bu ülkede barışı konuşacak. Türkiye muasır medeniyetleri seviyesin üzerine çıkma hedefi doğrultusunda değişiyor, dönüşüyor."

  "ÖFKENİZ NEDEN?"

  Ana muhalefetin ve bazı medya kuruluşlarının telaşını anlamakta zorluk çektiğini anlatan Erdoğan, şu soruları yöneltti: "Türkiye'ye demokrasi, hukuk, millet iradesinin egemen olmasından mı korkuyorsunuz? Nedir bu telaşınız, nedir bu pervasızlığınız, öfkeniz, neden? Kurum ve kurallar işlemekte. Kişilerin hataları kurumları bağlamaz.

  Hiçbir organ makam yada kişi yargı yetkisini mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez. Görülmekte olan bir dava hakkında yargı yetkisini kullanma soru sorulamaz. Görüşme yapılamaz. Bırakın hukuk işlesin. Bırakın savcılar hakimler rahat şekilde görevlerini yapsınlar."

  Alıntı
   
 2. Cevap: Erdoğan'ın Ergenekon cevabı

  emegıne saglık ezlem