Erdek(Balıkesir)

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Pardus tarafından 19 May 2009 tarihinde açılan konu

 1. Gezi Rehberi
  [​IMG]

  Erdek, uzun yillardir iç turizmin önemli merkezlerinden biri olmustur. Özellikle Ankara ve Eskisehirliler’in yaz tatili için ragbet ettigi Erdek’in 5 km’yi bulan uzun açik plaji vardir. Oteller de bu plajlar boyunca Çugra ve Kumluyali yörelerinde yogunlasmistir. Son yillarda Erdekli yerel yöneticiler ve turizmciler dis turizme açilmaya çalisiyorlar. Böylece de turizm sezonunu uzatmayi hesapliyorlar. Ta 1958’de baslayan bir Tiyatro Senligi vardi Erdek’in, sürdürülemedi. Son yillarda yeniden canlandirilmaya çalisiliyor festival. Agustos ayi son haftasinda yapilan festival kültür ve eglenceyi birlestirmeyi hedefliyor. Erdek, sakin ve fazla sicak aramayanlarin tercih ettigi bir tatil merkezidir. Vehbi Koç, uzun yillar tatil için hep Erdegi tercih etmisti. Erdek geceleri de hareketlidir. Liman çevresindeki çay bahçeleri, cafeler ve barlar yaz aylarinda gece geç saatlere kadar doludur. Ayni canlilik, Çuğra plaji boyunca siralanan otellerin disa açik tesislerinde, lokanta, cafe ve barlarda da yasanir. Erdek’te balik boldur. Balikçilar sabahin erken saatlerinde baliktan dönerler. Hemen aglarini ayiklar v esaat 8.00 de baslayacak açik arttirmaya yetisirler. Liman’in girisinde küçük bir ada çarpacak gözünüze. Zeytinliada, uzun yillar sporla ilgili Bakanligin elindeydi. Simdi belediyeye devredilmeye hazirlaniyor. Adadaki tesisler halka açilacak. Bir de Kyzikos Müzesi açilmasi planlaniyor.
  Ulaşım
  [​IMG]

  Erdek'e İstanbul'dan en kolay İstanbul-Bandırma İDO deniz otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Bu güzergah ile İstanbul-bandırma 1 saat 45 dk ve Bandırma Erdek 30 dk dır.
  Seyahat acenteleri ile gelmek isterseniz, Ülkemizin önde gelen Turizm Seyahat firmalarının hepsinin Erdek seferleri mevcuttur. Ankara bölgesinden gelecekler için Ankara - Eskişehir - Bursa - Bandırma - Erdek yolu ile ortalama 7 saatte ulaşabilirler.
  Trakya bölgesinden gelecekler ise İstanbul üzerinden gelmeyi tercih etmelidir. Bölgemize Çanakkale yolu ile ulaşım oldukça yorucudur.
  İzmir bölgesinden gelecekler için ise, İzmir- Manisa- Balıkesir - bandırma- Erdek güzergahını takip edebilirler.

  Erdek'te nereleri gezelim
  [​IMG]

  Erdek İlçesine 9 km uzaklıkta bugün kısmen ayakta bulunan antik kent, Kapıdağ yarımadasının Anadolu sahiline birleştiği noktada Dolionlar tarafından kurulmuş olan şehir, ilk kralları olan Kyzikos’ un adını almıştır.

  Bandırma ve Erdek Körfezlerinin birleştiği kıyılardan başlayarak kuzeye Kapıdağ eteklerine doğru yayınlan şehre ait kalıntılar yaklaşık 11 km2’lik alana yayılmaktadır. Bu harabeler arasında bugün sadece tonozlu temelleri ile etrafa dağılmış mimari parçaları bulunan Hadrianus Tapınağı, şehrin Roma dönemindeki ihtişamı hakkında bilgi vermektedir.
  [​IMG]

  Kirazlı Manastırı: Antik dönemde Didumus Dağı olarak bilinen dağın eteğinde manastır, kilise ve yapı gruplarından oluşan bir kompleks duvar tekniğine göre 19.yy’(1800’lü yıllarda) Rumların kullandığı bir dini anıt yapı mevcut temellerden ve duvar kalıntılarından bodrum üzerine 2 katlı bir yapı olduğu anlaşılmaktadır. Bugün mevcut olan kilisenin güney duvarı ile ABSIS duvarının bir kısmı ayakta ve yüzeyde bulunmaktadır. Kyzikos Kentinin güneybatısında Roma döneminden dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Hadrianus Mabedi kalıntıları bulunmaktadır.
  Şehir Surları: Aşağı Yapıcı yolundan gidildiği takdirde köy yakınındaki Demirkapı mevkiinde bazı şehir suru kalıntıları görülür. Bu kalıntılar Erdek Körfezi’ne kadar uzanır.
  Kaleler
  Seyitgazi Tepesi’nde sekiz adet kale vardır. Ayrıca 5 km kuzeylinde Muhla Kalesi bulunmaktadır.
  Plajlar
  Çakıllı olmayan altın renkli kum şeridinin baştan başa sardığı Erdek sahilleri Türkiye’nin en güzel tabii plajlarındandır. Plaj, Edincik altlarından başlayıp Çuğra’ ya kadar uzanır. Sahillerin hemen hemen tamamında konaklama tesisleri ve kamplar bulunmaktadır. Narlı,Ocaklar ve İlhan Köyleri de tabii kumsallarla çevrili plaj yerleridir.
  Doğa Yürüyüşleri
  Kapıdağ yarımadası çevresinde kıyı boyunca tekne turları yapılabilir. Ayrıca bu tur bisikletle de yapılabilir. Kapıdağ ormanlarında, yürüyüş ve kara avcılığı da müsaittir.
   
 2. Cevap: Erdek(Balıkesir)

  pardus valla B.Kesir deyince hemen ben bakarım çönkü benim en sevdiğim yerlerden.:f118::f196:
  offf yaz gelsede yine gitsem :f196:
   
 3. lem

  lem

  Cevap: Erdek(Balıkesir)

  Erdekte çok yaz kaldim beni en çok sessizliği etkiliyor güneydeki kalabalik karmaşa yok burda.
   
 4. Cevap: Erdek(Balıkesir)

  Gitme günü yaklaştıkca günler daha zor geçiyor sanki çok özledim oraları.Güzel Erdeğimizi tanıttıgın için teşekkürler Pardus..:f118:
   
 5. Cevap: Erdek(Balıkesir)

  Ne demek tabi ki...Ne de olsa memleketim :f196:;)
   
 6. Cevap: Erdek(Balıkesir)

  Ne güzel işte insan kendi büyüdügü yetiştiği yerden birini görünce memleketini anasını babasını görür gibi olur ya şimdi ben senin adı görünce hep öyle hissedeceğim..;)
   
 7. Cevap: Erdek(Balıkesir)

  biz her sene balıkesire gidiyoruz ama ayvalıka orasıda harika suyu çok temiz balıkları falan görebiliosun
   
 8. Cevap: Erdek(Balıkesir)

  Teşekkürler. ..:f118:
   
 9. Cevap: Erdek(Balıkesir)

  balıkesir'e 1 kez gitmiştim...fakat bu kadar gezme fırsatım olmamıştı...
  teşekkürler pardus sayende gezmiş kakar oldum...;)
   
 10. Cevap: Erdek(Balıkesir)

  Erdek sahilini bir kez gördüm.Fakat Balıkesir'in Ören ve Altınoluk sahilleri de görmeye değer :f40:
   
 11. Cevap: Erdek(Balıkesir)

  şiddetle katılıyorum:f40:
   
 12. Cevap: Erdek(Balıkesir)

  rabbim nasip ederse bu güzel yerleri ziyaret etmek isterim ulaşım çok kolay bu güzel bilgi ve tanıtım için teşekkürler pardus
   
 13. Cevap: Erdek(Balıkesir)

  Tanıtımın için teşekkürler Pardus,gezip görmek bizlere de nasip olur inşallah.:f40:
   
 14. Cevap: Erdek(Balıkesir)

  Tatil yerlerinden birkaç fotoğraf ve resimler
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Oca 2010