Erdal Öz Hayatı ve Çalışmaları Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda anniccha tarafından 19 Aralık 2010 tarihinde açılan konu 1. Erdal Öz Hayatı ve Çalışmaları Hakkında Bilgi


  Doğum 26 Mart 1935-Yıldızeli-Sivas
  Ölüm 6 Mayıs 2006
  Meslek Romancı, yayıncı  Erdal Öz, Türk yazar ve yayıncıdır. Uzun yıllar görüşlerinden ötürü tutuklu kaldı. Tutuklu olduğu süre zarfında Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan gibi devrimcilerle tanışarak onların öykülerini yazma fırsatı yakaladı. Cem Yayınevi’nin çocuk kitapları dizisini yönetti. 1980 yılında Can Yayınları'nı kurdu. Seçilmiş Hikayeler Dergisi, Varlık, Yenilik, Yeditepe, Değişim, Emek, Cumhuriyet gibi dergi ve gazetelerde şiirlerinin yanı sıra öykü ve eleştirileri de yayınlandı. "a" dergisinin kurucuları arasında yer aldı.

  HAYATI
  1935 yılında Sivas’ta doğan Erdal Öz, ilköğrenimini Muğla’da tamamladıktan sonra ortaöğrenimini Antalya’da devam etti. Lise’yi ise Tokat’ta okudu ve 1953 yılında mezun oldu. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladı ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yüksek lisansını yaptı. Mezun olduktan sonra çeşitli yerlerde çalışan Erdal Öz Amerikan Haber Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Sinematek Derneği gibi yerlerde faaliyet gösterdi.

  1980 yılında kurduğu Can Yayınevi’nin çocuk kitapları dizisini yönetti ve böylece yayıncılık hayatına başladı. Can Yayınları’nda çocuk edebiyatının yanı sıra yetişkinlerinde okuması gereken önemli kitapları özellikle Latin Amerika Edebiyatı başta olmak üzere dünya edebiyatının çağdaş ve klasik eserlerini çeviriler sonucunda Türkçemize kazandırdı.

  Bu dönemde yeniden komünizm propagandası yapma gerekçesiyle tutuklandı ve yargı önüne çıktı. Akciğer Kanseri olan Öz, 2006 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti.

  ''Deniz Gezmiş Anlatıyor, Yaralısın, Defterimde Kuş Sesleri, Cam Kırıkları, Kanayan, Sular Ne Güzelse, Ihlamurlar, Dedem Korkut Öyküleri, Babam Resim Yaptı'' adlı eserler başlıca eserleridir.

  ÇALIŞMALARI
  Edebi hayatı İstanbul Üniversitesi’nde okurken arkadaşı ile birlikte çıkardıkları A Dergi’si ile başladı. İlk yazı denemeleri şiir üzerine olan yazarın ‘’Rasgele’’ adlı şiiri 1952 yılında Kaynak Dergisi’nde yayımlandı. Bundan sonra pek çok dergide pek çok yazıları basılan Erdal Öz’ün Seçilmiş Hikayeler Dergisi, Varlık, Yenilik, Yeditepe, Pazar Postası, Değişim, Emek ve Cumhuriyet gibi dergilerde yazılarına rastlamak mümkündür.

  1960 yılında ‘’Sigarayı bırakmak kadar zordu.’’ diye ifade ettiği bir kararla şiir yazmayı bıraktı. Öyküler yazmaya başladı ve ilk öykü kitabı olan ‘’Yorgunlar’’ A Dergisi’nde yayımlandı. Sular Ne Güzelse adlı kitabı 1998 yılında ona Sait Faik Öykü Ödülü’nü kazandırdı.

  Eserlerinde sosyal yaşamının insanların iç dünyasını nasıl etkilediğini lirik bir dil ile anlatan Erdal Öz, 1970 yılından sonra toplumsal gerçekçi bir tarza yöneldi.