Epilasyon ve Epilasyon Nedir?

'Kişisel Bakım' forumunda Alara tarafından 8 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. [COLOR="Black"[COLOR="Red"]]Epilasyon Yöntemleri Nelerdir? [/COLOR]

  Epilasyon ve Epilasyon Nedir?

  Vücudumuzdaki istenmeyen kılların yüksek derecede incelmesini sağlayan yöntemdir. Klasik yöntemlerin kısa etkili ve acı verici olması günümüzde lazer epilasyon yönteminin gelişmesine neden olmuştur.
  Tıpta pek çok alanda kullanılan lazerler, epilasyon amaçlı yani istenmeyen kılları yok etmek için de kullanılmaktadır. Pek çok epilasyon aracı ile istemediğimiz tüy ve kıllardan kurtulmayı deneriz. Epilasyon amaçlı kullandığımız araç ve gereçlerin artı ve eksileri olduğu bir gerçektir. Ağda, cımbız, ip, tıraş bıçağı, jilet, tüy dökücü kremler, epilatörler, elektrikli epilasyon aletleri vb. gibi araçlar bunlardan bazılarıdır.

  Epilasyon Yöntemleri

  İğneli Epilasyon (Elektroliz): Epilasyon yapılacak bölge önce alkolle temizlenir, sonra ince bir iğneyle kıl köküne girilerek elektrik verilir. Bu şekilde kıl kökü tahrip edilmiş olur. Jilet ya da tüy dökücülerle alınarak kalınlaşmış tüylere daha fazla elekrik verilmesi gerektiğinden, bu durumda daha fazla acı hissedilir.

  İğneli Epilasyon neden tercih edilir;

  Lazer Epilasyon-Foto Epilasyon imkanı olmayan kişiler
  Kıl rengi Lazer Epilasyon ya da Foto Epilasyon uygulamalarına müsait olmayan beyaz-sarı kıl rengine sahip kişiler
  Lazer Epilasyon-Foto Epilasyon'dan arta kalan beyaz kıllar için bu epilasyon yöntemi uygulanabilir

  Bio-Aktif Sistem: Epilasyon işleminden önce 3 gün üst üste bitkisel ağırlıklı solüsyon sürülür ve vücut su ile temas etmez. Seans sırasında solüsyon sayesinde yumuşamış bölgedeki tüyler sır ağda ile alınır ve tekrar solüsyon sürülür. Sonra epilasyon makinesinin bob adı verilen başlığı ile bu bölgeye 15 dakika kadar masaj yapılır. Bu yöntemin esasını oluşturan solüsyonun amacı kılları zayıflatmaktır.

  Radyo Frekansı ile Epilasyon: Bu yöntem ses dalgalarının kıl kökünde ısıya dönüşerek kıl kökünü yakmasına dayanır.

  Foto Epilasyon: Foto epilasyon, lazer gibi ışığın yoğun biçimde deriye verilerek kıl köklerinin yakılmasıdır. Ancak ışığın dalga boyu lazerinkinden daha düşüktür. Epilasyon yapılacak bölgenin acısını hafifletmek ve oluşabilecek kızarıklıkları engellemek için önce buz ile soğutulur.

  Blend Yöntemi: İğneyle kıl köküne girilerek elektrik verilerek epilasyon yapılır. Verilen yüksek frekans nedeniyle kıl kökünde bir çeşit sıvı oluşarak kılı öldürür. Bu sıvının oluşması beklendiğinden seanslar klasik iğneli yönteme göre daha uzun sürer. Epilasyondan sonraki ilk 24 saat içinde cilde su ve fondoten, ilk 48 saat içinde de sabun değdirilmemesi gerekmektedir. Hamilelere, vücudunda platin taşıyanlara, yüksek tansiyon hastalarına ve regl dönemindekilere

  [/COLOR]