Enzimler Nasıl Çalışır

'Ders notları' forumunda Wish tarafından 28 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Enzimlerin Görevleri
  Enzimlerin Görevleri ve Çalışması
  Enzimler hakkında Bilgi


  Hücrede "Enzim" adı verilen özelleşmiş molekül grupları bulunur.Bu moleküller hücrede tıpkı bir fabrikada çalışan işçiler gibi hiç durmaksızın çalışırlar.

  İnsanlar günlük hayatlarındaki hareketleri için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu gereksinmelerini de yiyeceklerden sağlarlar. Besinler mide ve bağırsaklarda enzim adı verilen özek kimyasal maddeler tarafından parçalanır ve sindirilir. Sindirim ürünleri emilir ve vücut hareketleri tarafından metabolizma sürecinde enerji sağlamak için kullanılır. Enzimler her vücut hücresinde bulunur ve solunum, büyüme, kasların kasılması ve sinirlerin çalışması gibi etkinliklere katılırlar.

  Bundan başka enzimler vücut dışında da önemlidir. Ekmek, peynir, şarap ve bira yapımında oluşan kimyasal tepkimelerin nedenidir. Buna mayalanma ve ya diğer adıyla fermantasyon denir. Enzimlerin kendilerine özgü nitelikleri vardır. Aminoasit adı verilen yapı taşlarının zincirlerinin oluşturduğu büyük protein molekülleridir. Her biri diğerinden farklıdır. Bu nedenle, belirli bir enzim, sadece belirli madde ve ya birbiri ile yakından ilişkili maddeler grubu ile tepkimeleri denetleyebilir. Vücutta oluşan binlerce tepkimeyle ilgili olarak binlerce değişik enzim vardır.

  Enzimler binlerce atomdan oluşan son derece karışık kimyasal maddeler olup, yaşam için çok gereklidir.
   
Yükleniyor...