Ense Kalınlığı Ne Kadar Olmalı

'Sağlık Rehberi' forumunda Ezlem tarafından 12 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ense Kalınlığı ölçüleri
  Ense Kalınlığı Ne Kadar olur
  bebeklerde ense kalınlığı

  11-13 hafta arasında baş-popo mesafesi 45-84 mm olmalı. Aksi halde down sendromu ve kalp tehlikesi baş gösterir.

  Ense kalınlığı ölçümü: 10-13. haftalar arasında fetusun anatomik organları ve büyüklüğü değerlendirilir. Ayrıca ultrasonla ense kalınlığı (Nuchal Translucency, NT) ölçülür. Ense kalınlığının uygun ölçümün yapılabilmesi için fetus son adet tarihine göre 11 ila 13 hafta 6 gün arasında ve baş-popo mesafesi 45- 84 mm arasında olmalıdır.

  Ense pilisinin kalınlığı, Trizomi 21 (Down sendromu, mongolizm), Trizomi 18 gibi kromozomal bozukluklarda ve bebeğin kalp gibi bazı organların problemlerinde artar. Bu artışın nedeni bebeğin ense bölgesindeki sıvı birikimidir (ödem) ve bunu ultrasonla yakalamak mümkündür. Normal olarak bebeğin ense kalınlığı, gebelik haftası ilerledikçe artar. Genel olarak 3 milimetrenin üstü patolojik kabul edilir ve bu durumda fetus özellikle Down sendromu açısından ileri değerlendirmeye alınır. Ense kalınlığı ölçümü, son yıllarda gebelik takiplerine girmiş bir yöntemdir, ama yapılması belirli bir deneyimi gerektirir.

  I. Trimester tarama testi (İkili test): Son 10 yılda dünyada, son 4-5 yılda da ülkemizde yaygınlaşan ilk trimester tarama testinin amacı, Down sendromunun erken gebelik haftalarında yakalanmasıdır. Son adet tarihine göre 9-13. gebelik haftası arasında uygulanan testte, anne adayından kan alınarak serbest ve PAPP-A biyokimyasal değerlerine bakılır. Down sendromunda anne kanında, serbest değerleri normalin iki katı yüksek iken PAPP-A değerleri normalin 2.5'da biri (%40'ı) kadardır.