Ense Ağrısına Ne İyi Gelir

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ense Ağrısının tedavisi
  Ense ağrısı sebepleri ve tedavisi

  Boyun ağrısı özellikle büroda çalışan ve masa başından ayrılmayanların rahatsızlığı olarak bilinir.

  1-İş yükünüzü azaltmaya ve dinlenmeye çalışın.

  2-Stresten uzak durun, iyi uyuduğunuzdan emin olun.

  3-İstrihat çok önemli. Ancak uzun süre aynı pozisyonda yat-mak boyun ağrılarını artırabilir.

  4-Enseye soğuk uygulanması yangıyı azaltarak yararlı sonuç verebilir. Günde birkaç kez 20 dakika süreyle soğuk uygulaması yapabilirsiniz. Bu iş için bir torbaya buz koyabilir veya eczanelerde satılan soğuk jellerden yararlanabilirsiniz.

  5-Ağrıyan ense kaslarının üzerine eczaneden alacağınız Menthol ve Camphor ihtiva eden ağrı giderici, kas gevşetici kremleri masaj yaparak sürebilirsiniz.

  6-Ibuprofen ve Acetaminofen grubu ağrı giderici haplar (aşırıya kaçmadan, mideyi delmeden, kaş yapayım derken göz çıkarmadan) kullanabilirsiniz.

  7-Boyun kaslarını güçlendiren hareketler uzun dönemde işe yarayabilir.

  8-Yukardaki tedbirlerle ense ağrılarınızda hafifleme olursa mesele yok. Bir ay geçmesine rağmen başınızın öne arkaya yana hareketlerinde aşırı bir kısıtlama; elde ve parmaklarda uyuşma, sırta, kolda şiddetli ağrılar varsa bir doktora müracaat edin.

  9-Doktorunuz ense kaslarını rahatlatmak için antidepresan tedavi önerebilir. Bazı hastalar fizik tedaviden yarar görebilirler. Daha şiddetli durumlarda boyun omurları arasına kortizon veya ağrı giderici iğneler yapılması veya boyunluk takılması denenebilir. Sinir köküne baskı olan vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

  10-Nadiren de olsa ense ağrısından 160/100 mmHg üzerindeki tansiyon değerleri sorumlu olabilir. Ense ağrılarınızın tansiyon yüksekliği ile ilişkili olduğundan eminseniz doktorunuzla görüşerek tedavinizi gözden geçirin.