Enrico Fermi Kimdir – Enrico Fermi Hayatı

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 29 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Enrico Fermi biyografisi,
  Enrico Fermi Kimdir,
  Enrico Fermi hakkında bilgi,
  Enrico Ferminin hayatı,
  [​IMG]

  Enrico Fermi 29 eylül 1901′de Romada doğdu.Babası polis şefi Alberto Fermidir. Ilk olarak dilbilgisi okuluna kaydoldu.Onun ilk matematik ve fiziğe olan yeteneğini keşfeden ve destekleyen babasının arkadaşlarından A. Amidei olmuştur. 1918′ de Pisa Üniversitesinin bursunu kazandı. Pisa Universitesinde 4 yıl kaldıktan sonra 1922′ de professör Pucciantiden doktorasını aldı.

  Bir yıl sonra 1923′de Italyan hükümetinden burs kazandı.Ve Göttingen de professör Max Born la birkaç ay birlikte çalıştı. Rockefeller bursuyla 1924′de Leydene P. Ehrenfestle birlikte çalışmaya gitti. Aynı yıl Florence üniversite sinde matematiksel fizik dersleri vermek için Italyaya gitti.

  1926′da Fermi günümüzde Fermi istatistiği olarak bilinen Pauli parçaçıklarının istatistiğini keşfetti.Bose-Einstein istatistiğine göre hareket eden bosonların tersine, bu parcacıklar fermion olarak bilinir. 1927′de Fermi, Roma üniversitesinde teorik fizik profesörü oldu.Bu görevini 1938′ de Mussolini nin faşist diktatörlüğünden kaçıp Amerikaya göç edinceye kadar sürdürdü(Nobel ödülünü aldıktan hemen sonra).

  Romadaki ilk yıllarında kendini elektromanyetik problemlerin çözümüne ve bazı spectroskopik olayların teorik olarak açıklamasına verdi.Fakat asıl ilerlemesini çalışmalarını elektron ve atom çekirdeği üzerine yaptığı zaman gerçekleştirdi.1934′de Beta bozumu Teorisini geliştirerek Paulinin radyasyon Teorisi ile birleştirdi. Curie ve joliot un yapay radyasyonu keşfinden sonra notron bombardımanına tutulan aşağı yukarı her elementin nükleer dönüşüme tabi olduğunu keşfetti. Bu araştırma, yavaş notronların ve Nükleer Fissionun keşfine, ayrıca o zamana kadar periyodik tabloda bilinen elementlerden farklı elementlerin bulunmasına yol açtı.

  1938′de Fermi tartışmasız notronlar konusunda en iyiydi. Bu çalışmalarına Amerikada da devam etti.Amerikaya varışından hemen sonra Columbia Universite sine fizik profesörü olarak atandı.Hahn ve Strassmannnin 1939′un başlarında fissionu keşfinden sonra ikincil notronların yayılma ve zincirleme reaksiyon olasılığını hesapladı.Bu çalışmalarına büyük bir istekle devam etti ve birçok deneyden sonra kontrol altındaki ilk zincirleme reaksiyonu gerçekleştirdi. Bundan sonra atom bombası yapımındaki sorunların aşılmasında önemli rol oynadı, Manhattan Projesi liderlerinden biriydi.

  1944′de Fermi Amerikan vatandaşı oldu. II. dünya savaşından sonra 1954′ de ölümüne kadar sürecek olan nükleer çalışmaları için Chicago Universite sinden profesörlük teklifini kabul etti. Burada yoğunluğunu yüksek enerji fiziğine verdi ve pion-nucleon etkileşimi çalışmalarına öncülük etti. Yaşamının son yıllarında Fermi kozmik ışınların kaynağını araştırmakla geçirdi.Sonunda kozmik ışınların çok büyük enerji kaynakları olduğunu gösteren bir teori geliştirdi.

  Ferminin teorik ve deneysel fiziği konu alan bir çok yayımı vardır. Bunlardan bazıları ,elektronik gazların istatistiğinin hesabı ve Pauli parçacıklarından oluşan gazları konu alan “Sulla quantizzazione del gas perfetto monoatomico, Rend. Accad. Naz. Lincei, 1935, Atomun istatistiksel modelini(Thomas-Fermi atom modeli) ve atomik özelliklerin hesaplanmasında yeni bir yaklaşımı(semiquantitative method) inceleyen Quantentheorie und Chemie, , Leipzig, 1928, “Uber die magnetischen Momente der AtomKerne, Z. Phys., 1930, “Tentativo di una teoria dei raggi ß, Ricerca Scientifica, 1933 sayılabilir.

  Ona Nobel ödülü yavaş notronların yarattığı radyasyon ve nükleer enerji alanındaki çalışmalarından dolayı verildi. Profesör Fermi Laura Capon ile 1928′de evlendi.Giulio adında bir oğlu Nella adında bir kızı vardır. Boş zamanlarında yürümeyi,tırmanmayı ve kış sporlarını severdi. 29 kasım 1954′de Chicagoda öldü.