Engellilerin Yolculuk Hakları

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 3 Mar 2009 tarihinde açılan konu

 1. Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne göre 6 yaşın altındaki çocukların biletsiz kucakta seyahat edebileceklerini 6 yaş üzerindeki yolcuların mutlaka müstakil bir koltukta ve 6-12 yaş arası çocukların yüzde 50 indirimli bilet kullanabilmektedirler.6-12 yaş arası çocuklar ile yaş farkı gözetmeksizin özür oranı yüzde 40 ve üzeri olanlara (sağlık raporu veya özürlü kimlik belgesi olanlar) bilet ücreti yüzde 50 indirimli uygulanır. Aksi davranışta bulunanlar hakkında cezai işlem yapılır.

  Aynı güzergah üzerinde gidiş ile dönüş için ayrı fiyat tarifesi uygulanamaz.

  'Vatandaşlar şehirlerarası yolculuk yapacakları zaman öncelikle bilet almaya gittikleri yazıhanede gidecekleri yerin ücretinin yazılı olduğu fiyat tarifesini görmeliler. Daha sonra özürlü olanlar ve 6-12 yaş arası çocukları için yüzde 50 indirimli bilet istesinler. Kesinlikle gidiş dönüş bileti alacakları zaman gidişe ayrı ücret dönüşe ayrı ücret vermesinler. 6 yaş üzerindeki herkese mutlaka müstakil bilet kestirmeliler. Firma hareket saatinden 24 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda bilet ücretinin tamamını iade etmek zorunda. Otobüs hareket saatinden 12 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda ise 6 ay geçerli açık bilet düzenlemesi zorunludur.

  Bakanlıkça onaylı yolcu taşıma ücret tarifelerinin bilet satış noktaları ile yolcu otobüslerine asılmasının kanuni zorunluluktur.Aksi davranış sergileyenlere 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu hükümlerine göre 500 YTL para cezası uygulanır.

  Uygulamada aksaklık gören vatandaşların tüm Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri ile Alo 175 tüketici hattına şikayette bulunabilirler.

  -DENİZ VE HAVA YOLUNDA İNDİRİM-

  Karayolu ile yolcu taşımacılığında gerek tüketicinin hakkını aramaması gerekse firmalardan kaynaklanan sebepler nedeniyle indirimli bilet uygulamasından faydalanamayan tüketiciler deniz ve hava yollarında alternatif indirim seçeneklerinden istifade ediyor.

  Hava yolu şirketlerinde genelde çocuk ve bebek indirimi uygulanırken Türk Hava Yolları'nda (THY) hemen herkese uyacak indirim çeşitleri sunuluyor.

  THY belge ibraz edilmesi halinde bebek için yüzde 90 2-12 yaş arası çocuk için yüzde 33 gençler için yüzde 25 65 yaş üzerindekiler için yüzde 25 özürlüler için yüzde 40 indirim uyguluyor.


  -alıntı-
   
 2. Cevap: Engellilerin Yolculuk Hakları

  güzel bir bilgilendirme tesekkürler
   
 3. Cevap: Engellilerin Yolculuk Hakları

  Öğrendiğimiz iyi oldu...Bilgiler için teşekkürler Wısh
   
 4. Cevap: Engellilerin Yolculuk Hakları

  Gerçekten önemli ve gerekli bilgilerdi teşekkürler wish...
   
 5. Cevap: Engellilerin Yolculuk Hakları

  Çok faydalı bilgiler. Bu konuda özellikle çocukalrın seyahat indiriminden bilgimiz yoktu.. Teşekkürler.
   
 6. Cevap: Engellilerin Yolculuk Hakları

  Çok faydalı bilgiler.Teşekkürler Şekerciiimm.:f40: