Engelliler tiyatrosu

'Medya Bölümü' forumunda Wish tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Engelliler tiyatrosu nedir
  Engelli İnsanların Tiyatrosu
  Engelliler Tiyatrosu Hakkında Bilgi


  Engelliler Tiyatrosu, Engelli bireylerin. Toplumun sosyal ve sanatsal yaşamdan var olduğunu göstermek amacıyla kurulmuş oyuncularının bir çoğunluğunu engellilerin oluşturduğu tiyatro topluluklarıdır.

  Kültür bakanlığının ilgili kanunlar gereği engellilerin oluşturduğu tiyatrolar özel bazı pozitif ayrımcılık anlamında ; özel tiyatrolara sunulmayan bazı olanakları sunmaktadırlar. Bunun dışında AB hibe projeleri anlamında bir çok engelli tiyatro grubu bu tarz maddi ve manevi destek projelerinde yararlanmaktadırlar sözü geçen desteklerin oranları 10,000 € (avro) dan bağlayan yardımlar söz konusu olduğu için bir çok profesyonel tiyatro yönetmeni tarafından engelli tiyatroları yönetilmektedir.

  Ülkemizde bulunan engelli vatandaşlarımızın bağımsız tiyatro yapmalarını teşvik etmek, iyileştirme süreçlerini başlatmak, engellinin sanatçı kimliğini kazandırmak, elit iyi bir sanatçı düzeyine çıkarıp, sosyal yaşamın içinde yer almalarını sağlamak amacıyla çeşitli il ve ilçelerde tiyatrolar kurulmaktadir