enformasyon nedir? enformasyonun tanımı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Sitem tarafından 9 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. enformasyon ne demektir

  Enformasyon Nedir

  Belli bir alanda ve belli bir toplumda bilgi ve haberlerin yayılmasına olanak sağlayan araçların tümüne verilen addır.

  Enformasyon, genel olarak insanın dış dünyayla ilişkisinde, belirsizlik düzeyini azaltan her tür uyaran şeklinde tanımlanabilir. daha özel olarak ise formatlanmış ve yapılandırılmış veriler bütünü olarak tanımlanabilir.

  yaygın anlamda enformasyon terimi, "haber" (ing. news, alnı. nachrichf) veya mesaj terimiyle eşanlamlıdır. shannon, mesajın ilettiği "enformasyon miktarı" kavramını matematik olarak tanımlarken enformasyon terimine de teknik bir anlam yüklemiştir.

  bu anlamıyla enformasyon mesaj vasıtasıyla belirsizliğin azaltılmasının ölçüsüdür. bu doğrultuda enformasyon, mesajın alıcıya göre yeni, orijinal olan yanına veya öğelerine göndermektedir. enformasyon teorisi, bu noktadan hareketle, mesajları, kapsadıkları enformasyon miktarına, orijinallik ve olağanlık derecesine, artıklık (redundancy) oranına, anlaşılabilirlik düzeyine göre çeşitli kategorilere ayırmaktadır .
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Tem 2014
 2. Enformasyon; haber alıp verme, haberleşme.
  bilgilendirme.
  danışma.

  Enformasyon : fransızca enformasyon (information) sözü dilimizde danışma, tanıtma; haber alma, haber verme, haberleşme anlamlarında kullanılmaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Tem 2014