Enerji tasarrufu nasıl yapılır

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda YAREN tarafından 20 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Dünyamızdaki enerji kaynakları tükenmiş durumda ve kimse üstüne düşen görevi yerine getirmiyor. Herkes belli kurallara uyduğu sürece enerji tüketimini daha aza indirgeyebiliriz aslında. Önemli olan sorumluluk sahibi olabilmektir. İşte evinizde, ofisinizde dikkat ederek enerji tasarrufu yapabileceğiniz önemli ipuçları.
  Cihazlarınızın fişini mutlaka çekin
  Evinizde bulunan elektrikli eşyalarınızı kullanmadığınız zamanlarda mutlaka fişini prizden çekin. Ya da kablolarda bulunan açma-kapama düğmesini kapanır duruma getirin. Çünkü kullanmasak bile elektrikte bulunan prizler, elektrik üretirler.
  Aydınlatma
  Daha uzun dayanan ve elektrik tüketimi az olan kompakt florasan ampulleri seçmek gerekir. Gündüz mümkün olduğundan güneş ışığından faydalanın. Odadan ayrıldığınız zaman lambalarını kapatınız. Kirli ve tozlu lambalar, yüzde 25 daha fazla enerji tüketimi sağlar. Lambaların daha iyi çalışması için kuru bezle silin. Islak bezle sildiğiniz lambalar daha fazla enerji harcamasına neden olur.
  Isıtıcılar
  Evde olmadığınız zamanlarda ısıtıcınızın ya da radyatörünüzün vanasını kapatınız. Isıtıcınızın ya da radyatörünüzün önüne kesinlikle eşya koymayın. Çünkü önüne koyduğunuz eşya, ısının evinize yayılmasını engeller. Kışın radyatörünüzün üstünde çamaşır kurutmayınız. Güneşli havalarda perdelerinizin temiz olmasına dikkat ederek, evinizin kolayca ısınmasını sağlayabilirsiniz.
  Yalıtım
  Kapı, pencere kenarlarında bulunan çatlak ver yarıkları kapatın. Odanızın kapı altı, pencere kenarları gibi soğuk hava giren yerleri tespit edip, çeşitli yalıtım sistemleri ile kapayarak sıcak havanın içerde kalmasını kolaylıkla sağlayabilirisiniz.
  Buzdolabı
  Yemeklerinizi buzdolabına koymadan önce soğumasını bekleyin. Buzdolabınızın kapılarının hava sızdırmaz olmasına dikkat edin. Dolabın altında ve arkasında bulunan bobinleri yılda iki defa temizleyin. Temizlenmediği zaman yüzde 25 oranında daha fazla enerji tüketimi sağlamış olursunuz. Derin dondurucudan alacağınız bir buz parçasını dolabınızın ortasına koyarak, enerji harcanmasını yüzde 5’e kadar azaltmış olursunuz. A sınıfı su ve elektrik tasarruflu olan beyaz eşyaları tercih edin.