enerji tasarrufu haftası ile ilgili yazı

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Merve tarafından 17 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. enerji tasarrufu haftası ile ilgili yazı
  enerji tasarrufu haftası hakkında yazı


  ENERJİ TASARRUFU HAFTASI

  Enerji günlük insan yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu derece önemli bir ihtiyacımızın bilinçsizce tüketilmesi belki de gelecekte bizlere çok büyük sıkıntılar yaşatacaktır. Günlük hayatta kullandığımız bir çok şey enerji ile çalışmaktadır. Evlerimizde, okullarımızda, işyerlerimizde vb.. yerlerde kullandığımız elektrik enerjisi, otomobillerimizin çalışması için kullanılan benzin, ısınmak için kullandığımız doğalgaz gibi Enerji kaynakları tükenebilir enerji kaynaklarıdır. Bunları bilinçsizce kullandığımız takdirde geleceğimizi tehlike altına atabiliriz. Bu yüzden bu tür kaynakların kullanımında son derece bilinçli ve dikkatli olmak zorundayız.

  Başlıca enerji kaynaklarımız; elektrik, su, güneş, kömür ve petroldür. Bu enerji kaynaklarından elektriği kendimiz üretiyoruz. Güneş ışığından ve sularımızdan doğal enerji olarak yararlanıyoruz. Yalnız petrol ülkemizde yeterince çıkmadığı için petrolün yarısını dışarıdan alıyoruz. Son yıllarda kömür rezervlerimizin azalması sebebi ile onu da dışarıdan ithal etmeye başladık. Bütün bu enerji alımları, ekonomimiz için ağır bir yüktür. Dış satım gelirimizin büyük bir bölümü petrol alımına harcanıyor. Ulusal ekonomimizin düzelmesi için enerjiyi tutumlu kullanmak zorundayız. Enerjinin yetersizliği, üretimin düşmesini, yurt ekonomisini ve günlük yaşantımızı etkilemektedir.

  Enerjide tutum, kazanacağımız en güzel davranışların başında gelir. Milletçe daha güçlü olmamızı sağlar. Çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlememizi gerçekleştirir. Medeni dünyada saygınlığımız artar. Bir damla petrolün boşa harcanması, bir parça kömürün fazla kullanılması, bir küçük ampulün boşa yanması boşa damlayan birer damladır. Bu damlaların kısa zamanda göl olacağını, savurganlık gölü olacağını unutmayalım.

  Enerji tasarrufu ile ilgili bazı örnekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  - Evimizde boşa yanan lambaları söndürmeyi unutmayalım.
  - Bozuk musluklarımızı onaralım.
  - Suyumuzun boşa akmasını önleyelim.
  - İzlemediğimiz program süresince televizyonu ve radyoyu kapatalım.
  - Kışın pencere yalıtımlarına daha çok özen gösterelim.
  - Enerji tasarrufu konusunda öğrendiklerimizi, dinlediklerimizi ömür boyu uygulayalım.
  alıntı