Enerji İçecekleri Yararlı Mı ?

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 18 Ocak 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Son zamanlarda enerji içecekleri pek popülerleşti. Ama bu kutuların içindeki sıvılardan medet ummak doğru mu?

  Verilere göre bar, restoran, spor salonu ve kantinler hariç sadece evlerde tüketilen enerji içeceği pazarı, son yıllarda %83,5 büyümüş. Bu içecekler, kafein, amino asit, B vitamini, guarana veya ginseng gibi bitkisel uyarıcılar içeriyor. Genelde bir, iki lira gibi ucuz bir fiyata satılan ve marketlerde kasanın tam yanında sergilenen enerji içecekleri, akşamdan sabaha tez yazmakla uğraşan üniversite öğrencileri ve geceleri ülkelerarası direksiyon sallayan tır şoförleri tarafından tercih ediliyor. Bu içecekler vadedildiği gibi enerji veriyor mu gerçekten?

  Maryland Üniversitesi’nde bulunan Beslenme Profesörü Mark Kantor, bu içeceklerin içerdiği maddeler sayesinde insanın kendisini enerjik hissedebileceğini söylüyor. Burada kafeine dikkat etmek lazım. Bir kutu enerji içeceği, yarım litrelik kahvede bulunan kafein miktarını içerir. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Beslenme Profesörü Leslie Bonci, içecekte bulunan B vitamini gibi diğer maddeleri, günlük tükettiğiniz besinlerden de karşılayabileceğinizi söylüyor.

  Bu maddeleri düşük kalorili bir enerji içeceğinden de alabilirsiniz. Yani bir buçuk litrelik 110 kalori değerinde Red Bull’a ya da koca fincan sütlü bir kahveye ihtiyacınız yok! Bonci, yine de “enerji” kelimesine dikkati çekiyor, bu kelime olur olmaz yerlerde kullanılıp yanlış mesaj verebilir. Enerji içeceğindeki kafein sizi uyardığı için enerjik hissediyorsunuz ama içecek size vücudun ihtiyacı olan yakıtı sağlamıyor: “Bu içecekler sadece uyarıyor!”

  Bu içeceklerden azami dozda tüketmezseniz fazla zararını görmezsiniz. Bazılarının tadı güzel oluyor, bazıları ise şekerli şurup gibi kötü olabilir. Günde sadece bir kutu tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

  En iyi 5 enerji içeceği

  REDLINE

  Kristal Kola tarafından piyasaya sürülen Red Line da aynen piyasadaki diğer enerji içecekleri gibi, kafein, tacirin, glukoronik asit gibi maddeler içeriyor.

  DEEP

  Günde 500 mililitreden fazla içmeyin ve sakın alkolle birlikte tüketmeyin.

  BURN

  Coca Cola firması tarafından piyasaya sürülen kırmızı renkli içecek, yüksek miktarda kafein, niasin, taurin, tiamın ve karbonhidrat içeriyor.

  RED BULL (ŞEKERSİZ VE NORMAL)

  Enerji içecekleri arasında en etkili ve en popüler olan Red Bull, bir ara gece kulüplerinde votka eşliğinde tüketiliyordu. Enerji içeceklerini alkollü içki ile tüketmek son derece zararlı.

  LION CLUB

  Bütün enerji içecekleri için geçerli olan sakıncalar Lion Club için de söz konusu…
    2. Cevap: Enerji İçecekleri Yararlı Mı ?

  hiç biride güzel değil bence
    3. Cevap: Enerji İçecekleri Yararlı Mı ?

  Çok ayrıntılarıyla bilmiyorum ne gibi zararlı var. Ama epilepsi nöbetlerini tetikleyici özelliği çok fazla.
    4. Cevap: Enerji İçecekleri Yararlı Mı ?

  Bildiğim kadarıyla Amerika'da bazı üniversiteler bu içeceğin tüketimine yasak getirmiş yine İngiltere Gıda Standartlar Kurumu, 14 yaşın altındaki çocukların bu içeçeklerin özellikle Redbullun tüketimi sonucu davranış bozuklukları saptamış.
    5. Cevap: Enerji İçecekleri Yararlı Mı ?

  Bir kez içmiştim Red Bull bana dokunuyor uyuyamamıştım.Akşam vakitlerinde kahve bile içemezken ben:oops: onu içince bir tuhaf olmuştum.:)