Ender Saraç romatizma

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 24 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ender Saraç romatizma tedavisi,
  Ender Saraç romatizma ve eklem ağrılarına bitkisel çözümler,

  Günümüzde hareketsizliğin artması, yanlış beslenme, çevre kirliliğine ve buna bağlı toksin birikimleri ve fazla araç kullanımı sonucu kazalarda artış gibi pek çok nedene bağlı olarak, eklem ve kemik problemlerinde ciddi bir artış görülmektedir.
  Dolayısıyla, hareket sistemi ağrıları ve problemleri gittikçe artan bir sorun haline gelmiştir.

  Bitkisel takviyeler: Kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko, omega-3 yağı, glucosamine, chondroitin, doğal B ve D vitaminleri takviyelerdir. Ayrıca, aloe vera ve meyankökü hapları da romatizma ve eklem problemlerine karşı yararlıdır.

  Bitki çayları: Papatya, melisa, karanfil, anason ve lavantanın özellikle ağrı kesici yönü kuvvetlidir. Birkaç parça papatya, 2 adet karanfil, 2-3 granül lavanta ve 3-4 yaprak melisadan oluşan karışımı çay yapıp içmek çok faydalıdır. Bu karışım bir kez kaynatılır daha sonra 1-2 dakika demlenmeye bırakılır ve 2-3 fincan içilir.

  Beslenmede dikkat edilmesi gerekenler: Kırmızı et, toprak altında yetişen kök sebzelerin (özellikle patates gibi) aşırı tüketimi, geç saatte beslenmek, gece yoğurt ve peynir yemek, beyaz un ve beyaz şekeri kilo aldıracak şekilde fazla tüketmek, aşırı kızartma yemek, sürekli olarak aşırı soğuğa ve sıcağa maruz kalmak, çok uzun süre güneşlenmek yada güneş ışığı almamak, genetik yatkınlık ve bunun gibi pek çok nedene bağlı olarak kas ve eklem rahatsızlıklarında artış olabilir.

  Yiyeceklerden özellikle taze, az yağlı süt ürünlerini, yeşil lifli yapraklı sebzeleri, sulu hazmı kolay zeytinyağlı yemekleri, sarımsağı, susamı, ketentohumunu, meyankökünü, taze meyvelerden yapılmış kompostoyu tüketmek oldukça yararlıdır.

  Genel kas eklem ve kemik ağrılarında yardımcı olabilecek masaj ve pratik öneriler:
  Eklemlerde şişlik ve yanma varsa önce buz kompresi, ardından da ½ tatlı kaşığı zeytinyağı ve susamyağı, 1 çay kaşığı nane yaprağı ve 2 damla karanfilyağı karışımı ağrılı ve şiş yerler sabah akşam 4-5 dakika hafifçe sürülür ve hafif masaj yapılır, daha sonra şiş yerlere tekrar buz kompresi uygulanır. Bazı durumlarda da biraz zeytinyağı içinde dövülmüş ketentohumu ve sarımsak karışımının da yararı olabilir.
  Dr.Ender Saraçın “Doğanın Şifalı Eli kitabından alıntıdır.​