Ender Saraç reiki

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 24 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ender Saraç reiki nedir, reiki nasıl yapılır,

  Ender Saraç - reiki zikir ve yoga gibi şifa verici teknikler

  Dr. Ender Saraç meditasyon, reiki ve yoga gibi dini kökenlere sahip tekniklerden bugün modern hayatta nasıl faydalanılıyorsa, zikrin de böyle bir şifa verici teknik olduğunu söylüyor. Allahın 99 ismi yani Esma ül Hüsnayı kullanarak uygulanabilecek zikir teknikleri var.

  Doktor Ender Saraç Ayurveda, Doğanın şifalı Eli ve Sağlıklı Zayıflamanın Yolları isimli üç kitabı çok sattı. Son kitabı “Ruhsal Geliğim ve Kaderde ruhsal sağlık alanına odaklandı. Ama bu bildiğimiz psikoloji kitaplarından değil, ruh sağlığına spiritüel yönden yaklaşıyor. Kitabın kader, astroloji, meditasyon, evrensel enerji, 7 bilinç hali, doğal taşlar, renklerin önemi, cinsellin ruhsallık üzerinde etkisi, dinler gibi altbaşlıkları var.


  Saraçın anlattığı tekniklerden özellikle zikir ile ilgili yazdıkları çarpıcı. Zikri, chanting yani kelime veya ses tekrarı olarak tanımlıyor. Bugüne kadar zikir denince akla gelen, kafasını sağa sola savurarak kendinden geçen, derin derin “Allah, Allah diye tekrarlayan, vücuduna şişler batıran sarıklı adamlar imajını tamamen bir kenara bırakmak gerektiğini savunuyor. Geçmişe ait bir figür gibi görünen zikirin aksine ileri bir teknoloji olduğunu söylüyor:

  “Bunu kavramak için kişinin reiki, evrensel enerji, meditasyon gibi spiritüel teknikleri bir de ince enerjileri bilmesi lazım. Zikir de meditasyon mantraları, reiki sembolleri gibi bir teknolojidir. Belli sesleri tekrar edip jeneratör gibi enerji üretirsiniz. Kuranda geçen Allahın 99 isminden her biri, bir enerji köküdür. Bu dini, siyasi bir şey değil, bir teknoloji. Bunu mistik, dini, siyasi kalıplara sokan bizleriz. Artık hekimlerin bunlara sahip çıkması gerekir. Bilim adamları safsata deyip ihmal ettiği zaman bu bilgiler şarlatanlara akmaya başlıyor.

  Kitaba göre her insanda Allahın 99 isminin belirli açılımları bulunuyor. Ancak bunların bazıları baskın, bazıları dengede, bazıları uyur durumda. Örneğin sürekli her konuda geri kalıyorsanız, El Müzill isminin etkisi kuvvetli demek. El Mukaddim ise tersine, öne geçirici bir etki yapıyor, insan onun etkisini kullanmayı bilirse atak yapabiliyor.

  Saraç, zikrin bir astroloji uzmanıyla astrolojik harita çıkarılıp baskın ve eksik yönleriniz bulunarak uygulanmasını öneriyor. Astrolojik haritanızı çıkartamıyorsanı z, burç ve yükselen burç gibi bilgilerinizden emin değilseniz, o zaman içinize dönerek sakin bir şekilde yaşamın hangi alanında sıkıntılarınız olduğunu saptamanızı öneriyor: “Tıpkı bir vitamin alır gibi sabah akşam 3-5 dakika bunları belli bir ritimde tekrar etmek, bu enerjiyi pilin şarj olması gibi yükseltir. 40 gün içinde bu esmanın karşılığı olan enerji yükselmeye başlar.  Saraç, verim almak için zikirden bir gün önce detoks (arınma) programına başlamak gerektiğini söylüyor. Sabah bir bardak ılık ballı limonlu su, öğleden akşama kadar da 5-6 tabak az zeytinyağlı dereotlu sulu kabak yemeği yeniyor. O gün sadece sulu besleniliyor. Sonraki 40 gün boyunca mümkün olduğunca az kırmızı et, sarmısak, soğan, kırmızı pul biber yenmesi gerek. Bu dönemde aşırı hareketsiz kalmamak ama aşırı egzersizle bedeni de zorlamamak, sık sık duş almak şart.

  Ruhsal önerilerden bazıları da şöyle:

  * 40 gün hiç yalan söylemeyin,

  * kullanmadığınız eşyaları ihtiyacı olanlara verin,

  * içinde bulunduğunuz ortamı daha pozitif yapmaya çalışın,

  * sık sık doğaya açılmaya, mükemmelliğini fark etmeye çalışın,

  * çocukların başını okşayın,

  * dua edin.  Budist olmasa da bugün herkes meditasyon yapabiliyor. Peki Müslüman olmayan biri zikir tekniğini uygulayabilir mi? Saraç uygulanabileceğini savunuyor: “Bu kelimelerin içinde enerjiler var, siz ister inanın ister inanmayın. Burada fiziksel bir şey devreye giriyor. Manasını da bilirseniz, yani kalp çakranızı da açarsanız o kanal genişler, çok daha fazla verim alırsınız. Meditasyon sembolleri Sanskritçe yani eski Hintçedir, Reiki sembollerini Japon rahipler yapmıştır. Tevratta da Tanrının 72 isim vardır o da çok kuvvetli bir enerjidir ve Kabala mistisizminde kullanılır. Bunların hepsinde devreye giren fizik kurallarıdır.

  ENDER SARAÇA GÖRE BAZI ZİKİR TEKNİKLERİ

  * Yaşamınızda sevgi ve muhabbet azsa, aşk istiyorsanız, Ya Vedud ismiyle 40 gün çalışın


  * Sürekli darlık ve sıkıntı çekiyorsanız Ya Mugni, En Nafi


  * İçiniz sıkılıyor ve göğsünüz daralıyorsa El Basit


  * Bir türlü olayların içinden çıkamıyor ve ne yapacağınızı bilemiyorsanı z El Vekil

  * Sürekli başınıza felaketler geliyorsa El Mani, Es Selam


  * Bilginizi arttırmak için gerekli beyin devrelerinin açılmasına yardım için El Alim


  * Kendinizi biraz katı ve merhametsiz hissediyorsanı z Er Rahim, Er Rahman


  * Sürekli halsizseniz ve enerjiniz düğükse El Hayyum


  * Çok pasif ve korkaksanız El Kahhar


  * Bir olayı yaptıktan sonra pişman olup o olayla ilgili hafıza kayıtlarının silinmesini istiyorsanız El Afüv


  * Kötü bir yöneticiyseniz veya olayları yönetemiyorsanı z El Vali


  * Bir türlü organize olamıyorsanız El Kayyum


  * Yaşamda elinizden tutacak kimse yoksa El Veli


  * Bir iş kurarken El Hakim