Ender Saraç Önerisiyle 14 Günde 4 Kilo Ver

'Sağlıklı Yaşam' forumunda HazaN tarafından 29 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Sıkıcı diyetlere gerek duymadan da zayıflayabilirsiniz. Üstelik istediğiniz her şeyi yiyerek. Çünkü bu felsefede ne yediğiniz değil, nasıl yediğiniz önemli! Bunun için yapmanız gereken şey ise sadece yoga koçu Annika McKay'ın hazırladığı ve doktor Ender Saraç'ın derlediği "14 günlük beslenme programını" uygulamak olacak. Alışveriş yapmadan pişirmeye ve yeme - atıştırma tekniklerinden sofra hazırlamaya kadar pek çok önerinin yer aldığı bu programı keyifle uygularken iki haftada 4 kilo vereceksiniz.

  14 GÜNLÜK YEMEK PROGRAMI
  Yogi gibi beslenmeniz için sihirbaz olmanız gerekmiyor. Bunun için sadece konsantrasyon gücünüzü kullanmanız yeterli olacak. Annika McKay'in hazırladığı 14 günlük "yemek" programını isterseniz sabah veya öğle yemeğinde, isterseniz akşam yemeğinde ya da tüm gün uygulayabilirsiniz.

  PAZARTESİ
  1
  Sofranızı daha bir özenle kurun.
  Gümüş çatal bıçak ve porselen yemek takımlarınızı dolabınızdan çıkarın ve masanıza özenle yerleştirin. Sofranızı taze çiçek veya mumlarla da şenlendirin.

  SALI
  2
  Sarı rengini düşünün.
  Sindirim sisteminizin merkezinde yer alan sarı, o bölgenin enerji akışını güçlendiriyor. Böylece sindirim sistemine yardımcı oluyor. Yemek yerken sarının vücudunuzun orta bölümünden çevresine nasıl ışık saçtığını hayal edin.

  ÇARŞAMBA
  3
  Yemek yerken susun ve çevrenizde olup bitenlere kulak verin.
  Yemek yerken çevrenizde neler oluyor? Kuşlar ötüyor mu? Çocukların kahkahalarını duyuyor musunuz? Sizi rahatlatan seslere dikkat kesilirseniz sindirim sisteminin armoni içinde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

  PERŞEMBE
  4
  Hiç yapmadığınız kadar yavaş yiyin.
  Yavaşça çiğneyebilmek, her lokmayı ağzınızda hissedebilmek ve yemeğin tadına varabilmek çin kendinize 'zaman' ayırın. Tokluk hissinin beyne ulaşması için belli bir zaman geçmesi gerekiyor. Bu şekilde daha az yemiş olacaksınız.

  CUMA
  5
  Dik ama rahat oturun.
  Tabağın üzerine yorgun bir şekilde eğilmeyin. Sofrada dik oturun. Omuriliğinizin üst kısmının gökyüzüne doğru nasıl yükseldiğini ve alt kısmının ise toprağa nasıl kök saldığını hayal edin. Böylece sindirim sisteminizi destekleyebilirsiniz.

  CUMARTESİ
  6
  Yemekten sonra sessizce bitki çayı için.
  Öğününüzü, yemek yedikten sonra masadan apar topar kalkmak yerine bitki çayı içerek sonlandırın. Bitki çayı sakinleşmenizi sağlar ve sindirim sisteminize yardımcı olur.

  PAZAR
  7
  Yemekten sonra yürüyüş yapın.
  Siz yemek yerken, vücudunuz yoğun enerji harcadığını biliyorsunuz. Dolayısıyla sofradan kalktıktan sonra temiz havada yürüyüş yapın ve vücudunuzun gücünü yeniden nasıl toparladığına odaklanın.

  PAZARTESİ
  8
  Yemek yemeden önce beş kez derin nefes alın.
  Göğüs kafesinizi sakin bir şekilde oksijenle doldurun ve ardından tüm nefesinizi yavaşça verin. Derin nefes almak beyne daha fazla oksijen gitmesini, bu sayede de yağ yakımının artmasını sağlıyor.

  SALI
  9
  Yemek yerken pencereden dışarıya bakın.
  Yemeğinizi yerken pencereden uzaklara doğru bakın. Yemeğinizin baktığınız noktadan tabağınıza doğru geldiğini hayal edin. Yemekle ne kadar çok bütünleşirseniz, kilo alma riskini de o kadar önlersiniz.

  ÇARŞAMBA
  10
  Her lokmanızı beş kat daha fazla çiğneyin.
  Besinleri ayak üstü alel acele yememeye özen gösterin. Sindirim organlarımız yeterince çiğnenmeyen her lokmada gereksiz yere yoruluyorlar. Dolayısıyla hak ettikleri molayı onlardan esirgemeyin.

  PERŞEMBE
  11
  Çatalınızı her seferinde sadece bir besinle doldurun.
  Karnabaharı ne zamandır sos kullanmadan yediniz? Bu kez sos kullanmayın. Çünkü, besinlerin doğal tadını almak, sindirim üzerinde olumlu etki yaratıyor.

  CUMA
  12
  Elinizi yüzünüzü yıkayın
  Siz zaten sofraya oturmadan önce elinizi yüzünüzü yıkıyorsunuz ama bugün bunu adeta bir seramoniye dönüştürün. Ayrıca yemek yerken sizi rahatsız etmemesi için endişelerinizi ve olumsuz düşüncelerinizi de bir kenara bırakın.

  CUMARTESİ
  13
  En sevdiğiniz renklerden oluşan besinleri yiyin.
  Ancak mavi gibi besinlerde olmayan bir rengi seviyorsanız, yeşil fasulye yemenize izin var. Nede olsa yeşil, mavi ile sarının karışımından oluşuyor. Sevgiyle yenilen besinler sayesinde oluşan pozitif enerji, hücreleri olumlu yönde etkiliyor.

  PAZAR
  14
  Yediklerinizi sevin ve ne seviyorsanız onu yiyin.
  Yediğiniz besinlere karşı saygılı olun. Nihayetinde onlar sizin sağlığınız üzerinde son derece önemli rol oynuyorlar. Dolayısıyla öğünlerinizi aksatmamaya ve yediğiniz besinlere değer vermeye dikkat edin.

  Bu programı, bitki çayları ve düzenli yapacağınız egzersizlerle desteklerseniz iki haftada 4 kilo verebilirsiniz.
   
Yükleniyor...