Ender Saraç keten tohumu

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 27 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Keten Tohumu Diyeti
  Ender Saraç Keten Tohumu İle Zayıflama
  Kabızlık İçin Keten Tohumu


  Keten Tohumu ve Diyet İkilisi

  Keten dünya üzerinde yağından ve tohumundan yararlanılan bir bitkidir. İçerisinde yüksek oranlarda protein ve bazı sabit yağlar bulunmaktadır. Tohumunun kabuğunda ise suya atıldığında suyu emerek şişmeye başlayan bir madde bulunmaktadır. Bu nedenle keten tohumu tüketildiğinde müshil ilacı etkisi gösterebilmektedir.

  Oral yolla tüketilmesi durumunda kabızlık sorununda, sindirim yollarında meydana gelen hasarlarda, gastrit tedavisinin başlangıcında, kronik öksürük ve bronşit tedavilerinde kullanılan keten tohumu ciltte meydana gelen iltihaplanmalarda da tedavici edici özelliğe sahiptir.

  Bunca iyi özelliği saydık fakat henüz bitiremedik. Fakat sağlık noktasındaki etkilerine kısa bir ara verip diyet konusundaki etkisini açıklayalım isterseniz. Öncelikle diyet sırasında vücutta birçok protein ve mineralin eksilmesi söz konusu olabilmektedir. Keten tohumu bu noktada size yardımcı olmakta ve kaybedilen proteini geri kazandırmaktadır. Diğer yandan kabızlık sorununu gidermekte ve düzenli bir boşaltıma yardımcı olmaktadır. Boşaltım sorunlarının giderilmesi diyet ve sağlık açısından önemli bir noktadır. Günlük olarak 1 veya 1.5 kaşık keten tohumunun tüketilmesi bu noktada epey yararlı olacaktır. Ayrıca sabah saatlerinde alınması etkisini gün boyu sürdürmesi açısından tercih nedenidir.

  Diyet açısından neden tercih edildiğini yazdığımıza göre biraz daha sağlık ders vermeye devam edebiliriz. Keten tohumu yukarı da sayılanların yanında balgam söktürücü etkiye, hafıza kaybı, unutkanlık gibi beyinsel bozukluklardan koruyucu etkiye sahiptir. İçerisinde Omega 3 adı verilen yağda mevcuttur. Bunlarla beraber keten tohumunu meme kanseri tedavisi gören beyanların kullanmaması iyi olacaktır. İçinde bulunan östrojen meme kanseri tedavisinde ters etki yapabilmektedir.
  Keten tohumunu güneş ışığından uzak bir noktada, folyo içinde veya kapalı bir kapta buzdolabında saklayabilirsiniz. Isı ve ışığa oldukça duyarlı olan tohumu 50 veya 100 er gramlık paketlerde almanız bozulmasını önlemek açısından iyi olacaktır. Ayrıca un haline getirilmiş keten tohumları daha hızlı bozulabildiği için öğütülmeden iri tohumlar halinde almanız ve kendiniz öğütmeniz daha sağlıklı olacaktır.