Enam Suresi Türkçe Meali

'Dualar ve Faziletleri' forumunda EyLüL tarafından 26 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Enam Suresi Türkçe Okunuşu  Okunuşu
  El hamdü lillahilleziy halekassemavati vel arda ve cealezzulumati vennura,sümmelleziyne keferu bi rabbihim yadilun.Hüvelleziy halekaküm min tıynin sümme kada ecelen ve ecelün müsemmen ındehu sümme entüm temterun.Ve hüvellahü fissemavati ve fil ardı ya'lemü sirraküm ve cehraküm ve ya'lemü ma teksibun.

  Meali
  Gökleri ve yeri yaratan,karanlık ve nuru yaratan Allah'a hamd olsun.Sonra bu nimetlere nankörlük edip küfredenler,o yaratan Rablarına bu mahkukatı veya bunlardan bazılarını denk tutuyorlar.Sizi topraktan O yarattı,sonra bir ecel hükmetti.Ve eceli müsemmada onun yanındadır sonra siz şüphe ediyorsunuz.O,göklerde ve yerde Allah'tır,sizin içinizi,dışınızı,ne işlediğinizi bilir.

  Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

  Bir kimse, sabah namazını cemaatle kıldıktan sonra, En'âm sûresinin başındaki üç âyet-i okursa, Allahü teâlâ, o kimse için yetmiş bin melek vazîfelendirir, bunlar kıyâmete kadar o kimse için istigfâr ederler.

  Kim En'âm sûresini, arasına dünya kelâmı sokmadan okursa, Allahü teâlâ o kimsenin geçmiş günahlarını affeder.

  Hâlis bir niyetle kılınan iki rek'at namazda, Fâtihadan sonra En'âm sûresini okuyan, her türlü tehlikelerden korunur.

  Kim En'âm sûresini gece ve gündüz okursa, yetmiş bin melek ona istigfâr eder ve onun için af diler.

  Hazret-i Ömer buyurdu ki:

  En'âm sûresi Kur'ân-ı kerîmin en fazîletli sûrelerinden biridir.

  İmâm-ı Şâfiî buyurdu ki

  Her kim sabah ve akşam sûre-i En'âm'ın başındaki üç âyetini yedişer defa okuyup ellerine üfleyerek vücûdunu mesh ederse, hastalık ve ağrılardan emin olur.