En Yaygın Ayak Rahatsızlıkları Nelerdir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 3 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


 1. Ayak problemleri kadın olsun erkek olsun herkeste görülebilir fakat yinede ayak konusunda biz kadınlar erkeklerden daha şanssızız malesef.Bunun nedenini merak ettiğinizi biliyorum çünkü uzmanlar kadınların genetik olan ayak sorunlarını yaşamaya daha yatkın olduklarını açıklıyorlar.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/ayak-hastaliklari-83154.jpg]ayak-hastaliklari-83154[/IMGALT]

  Bir sorun da ayakkabı seçimi erkekler daha rahat daha sağlıklı ayakkabı giyebilirlerken kadınların ayakkabı seçimi ayak sorunlarını oldukça fazla etkiliyor çünkü kadınların ayakkabı seçimleri çok sağlıklı olmaz.Erkeklerde ayak sorunlarının nedenleri başında gelen sigara içmek ayrıca diyabet hastalığı nedeniyle ayak sorunlarını yaşamalarına neden oluyor.


  Halluks Rigidus adı verilen ayak sorunu ise sıklıkla görülbilen bir rahatsızlıktır.Bu sorun kendini şöyle gösterir, ayak başparmak ekleminin kireçlenmesiyaşanan sıkıntılara neden olur ve böyle tanımlanır.

  Özellikle kadınlarda en fazla rastlanan ayak rahatsızlığı halluks valgus denilen bir rahatsızlıktır.Bu sorun başparmaktaki tarak kemiğinin içe, başparmağın dışa yönelmesiyle kendini belli eder. Ayakların iç kısımlarında şişkinlik ve kızarıklık oluşur aynı zamanda birde çıkıntı oluşturur.

  Morton Hastalığı denilen bir hastalık özellikle bu hastalık yine bayanlarda görülemktedir.Ayağın ön bölümünde, özellikle de üçüncü ve dördüncü parmaklarda oluşan sinir sıkışması durumudur.

  Ve en çok rastlanan diğer ayak rahatsılıklaırndna bazıları en yaygın olan ayak sorunu tırnak batmasıdır yanlış kesilen tırnak nedneiyle tırnakların ete doğru büyümesi ve batması durumudur çok can yakıcı oldukça büyük bir problemdir. Küçük parmak deformasyonları, çekiç parmak, pençe parmak, tokmak parmak, terzi bunyonu gibi rahatsızlıklar da sık rastlanan ayak sorunlarından bazılarıdır.