En uzun ömürlü canlılar

'Eğitim Merkezi' forumunda alemşah tarafından 2 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. en uzun yaşamlı hayvanlar


  160 yıl yaşayabilen bu balinalar hayvanlar aleminin en uzun ömürlü hayvanları olarak biliniyor. En kısa ömürlüsü, uzun yaşamış bir insana hemen hemen eş değer. 200 yıl bile yaşayan türleri olduğu söyleniyor.

  [​IMG]
  Grönland balinası

  Bilim dünyası bu hayvanları Eubalaena glacialis yani, 'iyi -veya gerçek- buz balinası' diye adlandırıyor.


  [​IMG]
  Tuatara

  Tuatara, kertenkeleye benzeyen ve diğer sürüngenlerle kıyaslandığında oldukça uzun ömürlü olan sürüngendir.

  Tuatara'yı diğer sürüngenlerden ayıran özelliği başının üzerinde ince bir deriyle kaplı üçüncü bir göz bulunmasıdır. Tuatara üzerinde araştırma yapan bilim adamları bu üçüncü gözün görme işlevinin olmadığını bulmuşlardır. Tuataralar'ın bu gözleri, güneşin pozisyonundan yola çıkarak yön bulmak için kullandıkları bir pusula gibi çalışmaktadır. 100 ile 200 yıl arasında ömür süreleri var.
  [​IMG]
  Kırmızı deniz kestanesi

  Pasifik Okyanusu'nun yerlilerinden olan bu kestaneler Kuzey Amerika sahilleri boyunca bulunur. Ortalama 200 yıl ömürleri vardır. Yani insan hayatını üçe bile katlayabilir.
  [​IMG]
  Galapagos kaplumbağası

  Dev galapagos kaplumbağası, günümüzde sadece Galapagos ve Aldabra Adaları'nda yaşayan dev kara kaplumbağalarıdır. Ağırlığı 200 - 250 kilograma kadar ulaşabilir. Bu zararsız hayvanların uzunlukları da bir buçuk metreye ulaşabiliyor. Ortalama ömür süresi 200 yıla ulaşabiliyor.
  [​IMG]
  Colpophyllia Natans mercanı

  Suda yaşayan bu canlı bir tür mercan. 400 yıl yaşıyor. Doğada en uzun yaşayan canlılar arasında oldukça iyi bir üne sahip. Koloni şeklinde yaşayan mercan grubunun merkezindeki canlıdır.
  [​IMG]
  Antartika süngeri

  Görüntüsü daha çok bir bitkiyi andırsa da tüm hayatını genellikle hareketsiz bir şekilde geçirirler. Okyanusun dibinde kendine güvenli bir bölge seçen bu süngerlerin büyüme hızı da oldukça yavaştır. 1500 yıla kadar yaşadıkları biliniyor.
  [​IMG]
  Turritopsis nutricula

  Turritopsis nutricula isimli canlı dünyada ölümsüz olan tek tür.Çapı sadece 4-5 milimetre boyunda olan bu canlı, ömrünün sonuna geldiğinde ya da yaşamını sürdürebilecek koşulları bulamadığında, denizanasına dönüşmeden önceki evreleri olan 'polyp'e geri dönüyor ve bir süre sonra da tekrar denizanası oluyor yani dışarıdan bir etki olmadıgı taktirde ölmüyor.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 May 2013