En Önemli Yönetmenler

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 14 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. En Önemli Yönetmenler İsimleri
  En Önemli Yönetmenler Hakkında Bilgiler

  Stanley Kubrick :1928 New York doğumlu yönetmen ve fotoğrafçı. Kusursuz film anlayışı ve teknik detaylara verdiği önemle tanındı. Filmlerinde insanların karanlık yönlerinianlattı.

  Blue Movies :pornografik öğelerin bol olduğu bir film çekmeyi düşünen Kubrick hazırlıklara başlamıştı.Filmi Terry Southern'in romanından uyarlanması kararlaştırılmıştı ama karısı romanı inceledikten sonra " Böyle bir film çekersen kafanı kırarım " dediği için Kubrick vazgeçmiştir grinning smiley

  Napoleon :Kubrick kariyerindeki en iddiali proje olarak görülüyordu.Napoleon Boneparte'nin hayatını anlatacak filme 186 sayfalık bir senaryo yazmış hatta Jack Nicholson'la Napoleon'u oynasın diye anlaşılmıştı.Ama Full Metal Jacket'in gösterime girmesi ve Kubrick'in başaramayacağını düşünmesi üzerine filmden vazgeçilmiştir."Üç saatlik bir filmle,bu işin hakkını verebileceğimi sanmıyorum" diyerek projeyi rafa kaldırmıştır.

  The Aryan Papers Yahudi soykırımı ile ilgili bir film olacaktı.Oğluyla Nazi'lerden kaçan bir annenin hikayesini anlatacak olan filmde başrolde Uma Thurman ve Julie Roberts isimleri geçiyordu ama herşey hazırlanmış olmasına rağmen çekimler iptal edildi.Bunun sebebi olaraksa Platoon'un Full Metal Jacket'e yaptığını,Schindler's List'inde Aryan Papers'a yapmasından korkmuştu ve vazgeçmişti.

  David Fincher, bir animasyon şirketinde kamera taşımacılığı yaptı. 18 yaşındayken Lucas International Light and Magic isimli şirkette dört yıl çalıştı ve “Return of the Jedi, “Indiana Jones and the Temple of the Doom filmlerinin ekiplerinde çalıştı.