En iyi yatırım

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. en iyi yatırım 2010, en iyi yatırım aracı, en iyi yatırım şekli, en iyi yatırım nedir, en iyi yatırım hangisi

  2010 yılının en iyi yatırım araçları nelerdir?


  2010 yılı için hala nereye nasıl yatırım yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki yazı sizlere fikir verecektir..

  Ak Portföy Genel Müdürü Cem Yalçınkaya, internet finans sayfaları editörlerine özel bir davet verdi. Davette yatırımcılara çok özel önerilerde de bulundu.
  Türkiyenin ekonomik anlamda önemli bir mesafe aldığını belirteren Yalçınkaya, artık hükümetsiz kalsa bile, eskisi gibi ekonominin dibe vurmayacağını ifade etti.
  IMF sürecinin çok iyi yönetildiğini kaydeden Yalçınkaya, “Hükümet bunu çok iyi kullandı. Ben de anlaşmanın gereksiz olduğunu düşünenlerden biriyim dedi.

  2010′a global piyasaların çok büyük bir beklenti ile girdiğini dile getiren Yalçınkaya, “Ancak, ilk 3 ayı değerlendirdiğimizde beklendiği kadar bir iyileşmenin olmadığını söyleyebiliriz. Bence, yavaş da olsa 2010 büyümenin gerçekleşeceği bir yıl olacak şeklinde konuştu.

  Gündemdeki bir diğer konunun Yunanistan olduğunu hatırlatan Yalçınkaya, konuyu yalnızca Yunanistan ile sınırlamamak gerektiğinin altını çizdi. Yalçınkaya, “ABnin başı bütçe açıkları ile dertte. Bu bütçe açıkları yüzünden Avrupa ülkeleri önlemler alacaklar ve bu da büyümeyi kötü etkileyecektir dedi.

  Piyasalara dair öngörülerini de paylaşan Ak Portföy Genel Müdürü Cem Yalçınkaya, şunları söyledi; “-Düşük faiz durumuna geldik ve eski faiz oranlarının çok da görüleceğini düşünmüyorum. Şu anda mevcut faiz oranları sürdürülebilir gibi görünüyor. Bu nedenle bonoda çok büyük bir hareket beklemiyorum.
  Bonoda 25 milyar lira civarında yabancı yatırım payı var. Bu güne kadar yabancılar 15 milyarın altına inmedi. Yabancıların burada satışa geçse bile çok büyük bir dalga yaratacağını düşünmüyorum. Çünkü artık tablo değişti. Dalga yaratacak büyüklüklerini kaybettiler.

  - Altında yükselişin süreceğini düşünüyorum. Altında çok önemli bir sihir var, o da şu; Altın, büyüme dönemlerinde diğer emtialarla birlikte yükselir, değerlenir. Küçülme dönemlerinde (kriz) ise, güvenli yatırım olarak görüldüğü için talep görür ve yine yükselir.

  - Petrol fiyatlarında küçük çaplı da olsa bir yükseliş olabilir. Bu da büyümeden kaynaklanır.

  - Borsamızda işlem hacmi düşük olduğu için endekste çok büyük hareketler oluyor. Dow yüzde 0.40 artar veya düşerken, İMKB yüzde 2.5 – 3 iniyor veya çıkıyor.

  Türkiyenin notu artar ve 3Bye yükselirse, bizim piyasalarda bayram havası eser. (3B yatırım yapılabilir ülke anlamına geliyor) Ben Türkiyenin hakkının yendiğini düşünüyorum. Derecelendirme kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldiğimizde bunu ifade ediyoruz.

  Yabancı yatırımcıların İMKBdeki payı şu anda yüzde 65 civarında seyrediyor. Ben yabancı payının bu seviyenin çok altına ineceğini düşünmüyorum. Çünkü çıkmak isteseler kime satacaklar? Böyle bir talebi karşılayacak kimse olmadığı için yabancıların mevcut paylarını koruyacaklarını düşünüyorum.

  YATIRIMI NEREYE YAPMALI?
  Ben yatırımın çeşitlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Biraz mevduat, biraz fon, biraz hisse, biraz altın, biraz döviz gibi..

  Ama kesin önereceğim yatırım, “ana para korumalı fonlardır. Mutlaka portföyde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum. Ana tabanın sabit getirili olmasında fayda var. Bununla birlikte, risk aldıkça kazancın yükseldiğini de unutmamak gerekir. Bu da riski bir- iki birim artırmak demek.

  Yani bir portföy oluşturmak istenirse yatırım araçlarını şu şekilde dağıtılabilir;
  1- Mevduat
  2- Bono
  3- Altın
  4- Fon (BRIC Fon-Ak Portföy)
  5- İMKB 30

  TÜRK HALKI TASARRUF YAPAMIYOR
  Resmi verilere göre, hane halkı tasarrufu son 3 yıldır artıyor. Evet hane halkı tasarrufu artıyor ama, bu tasarruf o kadar küçük ki Türkiyede vatandaş tasarruf yapıyor denemez. Bununla birlikte, çok az da olsa tasarruf yapmayı başaranlar ise bunu mevduatta tutuyor. Hane halkı tasarrufununun yüzde 75′i klasik tutucu bir görüntü ile mevduatta diyebiliriz.

  Piyasaya yeni sundukları ürün hakkında da bilgi veren Ak Portföy Genel Müdürü Cem Yalçınkaya, “10 lirası olan herkes, hem Brezilya, hem Rusya, hem Hindistan hem de Çine yatırım yapabiliyor. Bu ülkeler, gelecek vaad eden ülkeler dedi.

  Yalçınkaya, BRIC fonlarının yatırımcı profilinin yurtdışı piyasalarla ilgilenen hisse senedine aşina yatırımcılar, alternatif getiri arayışında olanlar ve bahsi geçen ekonomilerin büyüyeceğini düşünen yatırımcılar olduğunu söyledi.

  Türk yatırımcıların birikimlerini genel olarak kısa vadeli ve risksiz ürünlerde değerlendirmeyi tercih ettiğini belirten Yalçınkaya, “Türkiyede birikimlerin dörtte üçü mevduatta değerlendiriliyor. Bunun üçte biri ise döviz cinsi mevduatta. Toplam yatırım fonu sektörünün yüzde 80inin likit fon olduğu ülkemizde artık ürün yelpazesinin genişlemesi gerektiği bir döneme girdik. Kriz öncesi elde ettiği getirileri arayan yatırımcılar için artık bir miktar risk almanın vakti gelmiş gibi görünüyor dedi.

  Türk yatırımcısına anaparasını kaybetmeden, riskli yatırım araçlarına yatırım yapabilme imkânı sağlayan anapara korumalı ve garantili fonlarda yüzde 26 pazar payına sahip olduklarını belirten Yalçınkaya, her ay iki anapara korumalı fonu yatırımcılara sunduklarını söyledi.

  Şubat 2010 sonu itibariyle, Ak Portföyün yönettiği toplam varlık tutarı 6.5 milyar TLye ulaştı. Yatırım fonları, emeklilik yatırım fonları ve kurumsal&bireysel porföy yönetimi kurumun 3 temel işkolu.

  Yalçınkaya, kurumsal&bireysel portföy yönetimi işkolunda 33 müşteriye portföy yönetimi konusunda hizmet verdiklerini belirterek, “Müşterilerimiz ağırlıklı olarak kurumsal müşteriler. Şubat 2010 sonu itibariyle işkolunda 615 milyon TL tutarında fon yönetiyoruz. Çok hızlı büyüdük. 2009 yılında işkolunda piyasa yüzde 46 büyürken, Ak Portföy yüzde 137 büyüdü dedi.

  “Faizlerdeki düşüş, yatırımları riskli ürünlere yönlendiriyor
  Yalçınkaya, ekonomide yaşanan son global krizle birlikte TL mevduat ve bonolara yatırım yaparak yüksek getiri elde eden yatırımcılar için ortamın değiştiğini ifade ederek, “Son krizle birlikte tüm dünyada ve Türkiyede faiz oranlarında gördüğümüz düşüş, yurtiçinde hanehalkının yıllardır değişmeyen yatırım tercihlerinin farklılaşmasına ortam hazırlıyor. Artık risksiz ürünlerde yüksek getiri sağlama imkânı kalmadı. Özellikle mevduat ve bono faizlerinde gelinen tarihi düşük seviyeler, Türkiyedeki risksiz enstrümanlarla yüksek getiriye sahip olacağımız ezberini bozarak, kademli olarak yatırımcıları riskli ürünlere doğru yönlendiriyor. Artık, eski getiri düzeyini korumak isteyen yatırımcılar birikimlerinin en azından bir kısmı ile daha riskli yatırımlar yapmak durumunda kalacak dedi.

  Akbank ve Ak Portföy olarak inovasyona verilen önemle geliştirdikleri yeni ürünleri yatırımcılara sunmaya her zaman liderlik ettiklerini belirten Yalçınkaya, 2006 yılında ilk altın fonunu ve 2007 yılında Türkiyenin ilk anapara korumalı fonu yatırımcılara sunduklarını belirtti. Yalçınkaya, “Bu fon yüzde 73 getiri ile yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı dedi.

  Anapara korumalı ve garantili fonların Türk yatırımcısının yatırım alışkanlıklarının değişmesine ciddi katkılar yapabilecek ürünler olduğunu anlatan Yalçınkaya, “Bu fonlar yatırımcıya anaparasını kaybetmeden, riskli yatırım araçlarına yatırım yapabilme imkânı sağlıyor. Örneğin 100 TLsi ile bu fonlardan alan bir yatırımcı, vade sonunda en kötü ihtimalle 100 TLsini geri alıyor. Bunun üzerine önceden belirlenmiş olan bir yatırım aracının (borsa, altın vs.) yükseliş veya düşüşünün belli bir yüzdesini de kazanabiliyor dedi.

  Yalçınkaya, farklı yatırım araçlarının getirisinin belli bir yüzdesini yatırımcısına taahhüt eden bu fonların, aynı zamanda yatırımcıların portföylerinde çeşitlendirme sağladıkları için riski azaltabilecek bir etkiye de sahip olduklarını söyledi.

  Yalçınkaya son olarak, “Artık yatırımcıların birikimlerinin ufak da olsa bir bölümüyle bir miktar risk alma dönemi gelmiş gibi görünüyor. Piyasaya sürülen bu tip yeni fonların Türk yatırımcısının yatırım imkânlarını zenginleştirerek daha yüksek getiri elde edebilmelerine olanak verecek diye konuştu.
  Kaynak: ekonomy.net​