En iyi ne zaman zayıflanır ?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 2 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. En iyi zayıflama zamanı
  En iyi ne zayıflama zamanı ne zaman

  Bunun için en iyi zaman yaz mevsim.

  Yaz aylarında sıvı kaybından dolayı düşen vücut direncini artırmak için düzenli su tüketiminin ve dengeli beslenmenin önemli olduğu bildirildi.

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Rabia Yıldız, su tüketimi ihtiyacının kişinin günlük aktivitelerine göre değişebileceğini söyledi. Düzenli su tüketiminin, kişinin cinsiyetine, günlük aktivite düzeyine, terleme durumuna ve var olan hastalıklara göre değişebileceğine işaret eden Yıldız, bu ihtiyacın orta düzeyde hareket eden bir insan için günlük ortalama 2-3 litre olduğunu kaydetti.

  “Su içmek için su içme isteğini beklememek gerekir. diyen Yıldız, 2-3 litrelik suyun gün içinde belirli periyotlar halinde alınmasının uygun olacağını vurguladı. Yıldız, şu bilgileri verdi: “Örneğin sabah kalkınca 1 su bardağı ve ardından her 2-2,5 saatte bir 1 su bardağı su, günlük 2 litre suya tekabül etmektedir. Aniden, fazlaca içilen ve yemek sırasında içilen su; mide kapasitesinin büyümesine, hazımsızlığa ve göbek bölgesinde bölgesel şişkinliğe yol açabilmektedir.

  [​IMG]

  HER GÜN SEBZE VE MEYVE TÜKETMELİSİNİZ

  İhtiyaç duyulan günlük su ihtiyacının karşılanmasında az şekerli komposto, taze-ev yapımı meyve suları, çorba, az tuzlu ayran, günde 1 adet sade maden suyu ve ıhlamur-kuşburnu gibi zararsız bitki çaylarının da tüketilmesini tavsiye eden Yıldız, yeterli ve dengeli bir beslenme planının, vücudun su ve sodyum-potasyum dengesinin sağlanmasında çok önemli olduğunun altını çizdi.

  Yaz döneminde kızartma, şerbetli tatlılar ve hamur işleri gibi ağır yemeklerin tüketilmemesini öneren Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tatlı olarak sütlü tatlılar ve meyveli dondurma; hem hafif ve sağlıklı olacaktır, hem de kilo vermek isteyen ya da formunu korumak isteyenler için uygun bir seçim olacaktır.

  Bu dönemde günün erken saatlerinde veya akşam güneşinin etkisi geçtikten sonra, her gün düzenli yürüyüş yapmak kilo vermek için güzel fırsatlar haline dönüşebilir. Her gün düzenli yapılan spor, su tüketimimize de katkıda bulunacaktır.

  [​IMG]

  Alıntıdır