En İyi Mafya Filmleri

'Medya Bölümü' forumunda Aysell tarafından 11 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. En güzel Mafya Filmleri
  En İyi Mafya Filmleri hangileri


  The Godfather(Baba)-1972

  [​IMG]

  Mario Puzonun yazdığı romandan uyarlanan Al Pacinonun başrolünü oynadığı “Baba gangster filmlerinin de babası olarak kabul ediliyor. Filmde Newyorkta yaşayan güçlü bir İtalyan mafya ailesi anlatılıyor. God Father filminin Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından 1990 yılında kültürel ve tarihi bakımdan önemli filmler arasında görülerek Ulusal Film Arşivinde saklanmasına karar verilmiştir.

  Goodfellas (Sıkı Dostlar)-1990

  Henry Hill, Jimmy Conway ve Tommy De Vito adındaki iki gangsterle birlikte bir soygun düzenler. Jimmy ve Tommy, Henryden başka soyguna karışan herkesi öldürür ve ardından mafyada hızlı bir yükselişe geçer. Gangster çetesi içinde hiyerarşik bir yapılanma vardır ve Henry bu durumu kendine yediremez.

  Cidade de Deus (Tanrıkent)-2002

  Brezilya yapımı bir mafya filmi. Film, daha 10 yaşlarında soygunculukla geçinen bir grup çocuğun hikayesini 1960′lardan itibaren anlatıyor. Bir soygun sırasında cinayet işlemek zorunda kalan Rocket ve Ze adlı iki gencin 10 yıl sonra biraraya gelişinin öyküsü.

  Mou gaan dou(Kirli İşler)-2002

  HongKong yapımı filmde Hong Kongda polis ve çeteler arasında bitmeyen bir savaş anlatılıyor. Chan gayri resmi işler yapan bir gizli polistir, çetelerin içine sızmış ve bir miktar otorite sahibi olmuştur. Lau ise çetelerle gizli işler çeviren ve rütbe sahibi başarılı bir polistir. Hem polis şefi hem de çetenin lideri içlerinde olayları karşı tarafa ileten bir köstebek olduğunu bilmektedirler. Tek sorun bu köstebeğin kim olduğudur.

  Pulp Fiction(Ucuz Roman)-1994

  Travolta, Bruce Willis, Harvey Keitel, Samuel L. Jackson, Uma Thurman ve sayısız ünlü oyuncunun yer aldığı, her konuşmanın ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiği bir başyapıt. Bir de Tarantinonun kitlelerce tanındığı film de diyebiliriz.

  Du Rififi Chez les Hommes Jules Dassin (Rififi)-1955

  Hapisten yeni çıkan fransız Rififi , yeni bir soygunun peşindedir. Bir mücevher dükkanı soyulacaktır. Bir ekip kurulur. Filmin en önemli özelliği çok acımasız bir baş karektere sahip olmasıdır. Bu film diğer bir çok gangster filmlerinin de babası olarak kabul edilir.

  Once Upon A Time In America (Bir zamanlar Amerikada)-1984

  Birlikte büyüyen bir grup yahudi arkadaşın mafya dünyasına girmeleriyle değişen hayatları konu alınıyor.

  Scarface(Yaralı Yüz) -1983

  Hırs, para ve öfkenin bir adamın hayatını nasıl mahvettiğinin öyküsüdür bu film. Çok istediği gücü ve parayı kazanırken , hayatındaki en önemli insanları da bir bir kaybetmektedir.

  Carlitos Way (Carlitonun Yolu)-1993

  [​IMG]

  Uyuşturucu kaçakçılığından dolayı hapise girmiş olan Porto Rikolu eski mahkum Carlito Brigante yani Al Pacino hapisten çıktıktan sonra hem eski sevgilisiyle barışmanın hem de temiz bir hayat kurmanın hayali içerisindeydi. Ancak eski bağlılıklar, düzenin kuralları onun peşini bir türlü bırakmıyordu.

  White Heat -1949

  [​IMG]

  1949 yapımı, yönetmenliğini Roul Walshın yaptığı film noir ve dram türündedir. Roul Walshun en bilinen filmlerindendir. Nevrotik bir anne, takıntılı gangster James Cagney. James annesinin ölüm haberini hapishanede alır.

  Alıntı