En İyi Gerilim Filmleri

'Güncel Bilgiler' forumunda Aysell tarafından 8 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. En İyi Korku ve Gerilim Filmleri
  En Güzel Gerilim Filmleri


  Siz de etkilendiğiniz gerilim filmlerini bizimle paylaşabilirsiniz.

  The Dark Knight- Kara Şövalye (2008)

  [​IMG]

  The Dark Knightda, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dentin yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulur. Jack Nicholsandan sonra Jokeri daha iyi canlandırabilecek birini düşünemezken, Heath Ledger bizi kendine hayran bıraktı ve ölümünün ardından bu rolüyle Oscar almıştı.

  Pyshco -Sapık (1960)

  [​IMG]

  Film Robert Blochun 1959 yılında seri katil Ed Geinden esinlenerek yazdığı kitaptan uyarlamadır. Ed Gein, 1957 yılında bir çok kadına saldırı ve cinayet suçundan yakalanmıştı. Geinin akıl sağlığının bozuk olduğu ve hayatının sonuna kadar bir ruh ve sinir hastalıları hastanesinde kalmasına karar verildi. Ayrıca filmdeki karakter ile benzer önemli bir tarafı da vardı. O da kurbanlarını öldürürken annesinin kılığına giriyordu.


  Silence Of The Lamps- Kuzuların Sessizliği (1991)

  [​IMG]

  Kuzuların Sessizliği muhteşem bir gerilim romanı. Sinema filmi de oldukça başarılı. Kitabın yazarı Thomas Harris. Filmin senaryo yazarı Ted Tally, yönetmeni ise Jonathan Demme. Kuzuların Sessizliğinin başarısından sonra Thomas Harrisin devam filmi olan Hannibalı yazması uzun sürdüğü için biz Hannibalı, Kuzuların Sessizliğini izledikten tan 10 yıl sonra izleyebildik. Roman en çok satanlar listesinde 1 numara olurken; 1991 yapımı beyazperdeye aktarılan sinema filmi ise 1992 yılında 7 dalda Oscara aday oldu. En iyi Yönetmen, En iyi Kadın ve Erkek Oyuncu Oscarlarının dışında, En iyi senaryo uyarlaması ve En iyi film dalında da heykelcikleri kucakladı.

  Seven- Yedi (1995)

  [​IMG]

  Hristiyanlıkın 7 ölümcül günağını işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katili ve onun peşindeki iki Polis dedektifinin çabalarını konu alan, Hollywood yapımı bir gerilim filmidir. David Fincherın yönetmenliğinde çekilen filmin başrollerinde Brad Pitt, Morgan Freeman ve Gwyneth Patrowu izliyoruz.


  The Shining (1980)

  [​IMG]

  Stanley Kubricksiz bir gerilim filmleri listesi düşünülemezdi herhalde. Zaten birçok kişiye göre de Kubrickin başyapıtı olarak gösteriliyor. Filme kaynaklık eden Stephen Kingin romanı, ülkemizde de “Medyum adıyla, bir dönemin en çok satan kitapları arasındaydı. Film, kesinlikle muhteşem bir gerilim filmi!


  Rear Window- Arka Pencere (1954)

  [​IMG]

  BaşrollerdeJames Stewart ve Grace Kelly nin yer aldığı, 1954 yapımı bir Alfred Hitchcockfilmidir. Cornell Woolrichin “It Had to Be Murder adlı kısa hikâyesinden uyarlanmıştır. “Arka Pencere, 1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivinde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.


  Fargo (1996)

  [​IMG]

  Fargo, senaryosu, yapımı ve yönetimi Coen Kardeşlere ait 1996 yapımı bir gerilim filmidir.Fargo, 2006 yılında ABD Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivinde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.


  The Number 23 – 23 Numara(2007)

  [​IMG]

  23 sayısını koyu bir saplantı hâline getiren Walter Sparrow (Jim Carrey), bir zamanlar ideal olan hayatını gerek kendisinin gerekse sevdiklerinin ölümüne yol açabilecek bir psikolojik işkence cehennemine dönüştürür. Walter bir türlü elinden bırakamadığı 23 Numara adlı gizemli romanın etkisiyle, karısı Agatha (Virginia Madsen) ve ergenlik çağındaki oğlu Robinle (Logan Lerman) geleceğine devam edebilmek için geçmişindeki sırların kapısını açmaya mecbur kalır. Yönetmenliğini Joel Schumacher in yaptığı filmin başrollerini Jim Carrey , Logan Lerman ve Virginia Madsen paylaşıyor.


  Cape Fear

  [​IMG]

  Yönetmen koltultuğunda J. lee Thompsonın oturduğu film,birbirinden ünlü oyuncularının eşsiz performanslarıyla izlemekten büyük keyif alacağınız psikoljik bir gerilim.

  1408

  [​IMG]

  Korku romanlarının büyük ustası Stephen Kingin kısa romanından uyarlanan bu filmin yönetmenliğini Mikael Hafström yaptı. Filmde ünlü bir korku romanı yazarı olan Mike Enslin , sadece gördüğü şeye inanmakta, şimdi ve buranın dışında hiçbir gerçekliğe inanmamaktadır.


  Alıntı