En İyi 5 İnternet Tarayıcısı

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 4 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. En İyi 5 İnternet Tarayıcısı

  Her bilgisayar kullanıcısının sürekli kullandığı internet tarayıcısı programlardan aslında hangisi size daha uygun. İşte cevabı...

  Sanal dünyanın nimetlerinden faydalanmak için ilk önce, doğru tarayıcıyı seçmeniz gerekiyor. Onlarca tarayıcı arasında en popüler olanlara göz attığımız zaman bu sayının 5 tane de kaldığını görüyoruz.

  Sizin İçin En Faydalı Tarayıcı Hangisi?

  Tarayıcı (browser) sizin sanal dünyaya geçiş kapınız olduğu için, hız, güvenlik ve yetenekler konusunda dikkatli seçimler yapmanız gerekiyor.

  Internet Explorer, IE 9, Chrome, Firefox ve Opera'yı sizin için sıraladık ve onların en önemli özelliklerini bir araya getirdik.

  Bu listeyi nasıl yaptık?

  - Tarayıcıların açılış ve kapanış hızlarına baktık

  - Tarayıcıların eklentili özelliklerine göz attık

  - Tarayıcıların eklenti olmadan sunduğu özelliklere baktık

  - Kullanıcı yorumlarını göz önünde tuttuk

  5. Numara

  Aslında MacOS için tasarlanmış olan Safari PC'de de pazar payı sahibi olmak için yarışıyor. Bir dönem oldukça iddialı olan program, internette dolaşırken Mac kullandığınızı hissetiriyor. Görselliğe önem veren bu program basit ve hızlı. Ancak aradığınız her özelliği bu programda bulmanız pek mümkün olmuyor.

  4. Numara

  Şu anda pek hâlâ en çok kullanılan tarayıcı unvanına sahip olan Internet Explorer 8 giderek pazar payını kaybediyor. Güvenli yapısına karşı fazla hızlı olmayan ve modifiye edilmesi zor olan bir sistem kullanan IE Windows işletim sisteminin tekel tarayıcısı olma özelliğini bir süre önce yasal olarak kaybetti. Rakiplerinde bulunan standart farklı tab açma görsellik gibi özellikleri kullanan tarayıcının en büyük artısı ise Microsoft'a özel bazı programlarla yapılmış web sitesilerini açabilmesi. Bu tarz uygulamalar olan siteleri diğer tarayıcılarla açmak pek mümkün değil. Microsoft çok beklenen IE 9'la birlikte piyasadaki kötü etkisini tamamen silmeyi hedefliyor.

  3.Numara

  Google Chrome tarayıcı dünyasının yeni isimlerinden biri. İlk piyasaya çıktığı zaman çoğu kullanıcının favorisi olan Chrome, geçen zaman içerisinde büyük yenilikler göstermediği için eski popülerliğini kaybetti. Kullanıcılar bu tarayıcıda sık sık hata mesajı almaktan sıkılmış olsa da programın basit kullanımını hemen herkes seviyor. Başarılı download sistemi, hızlı kullanımı ve esnek yapısı Chrome'un en büyük özellikleri. Chrome şu anda dünyanın en çok kullanılan üçüncü tarayıcı özelliğine sahip. Chrome OS ile birlikte artacak olan bulut bilişim özellikleri tarayıcının kaderini tamamen değiştirebilir.

  2.Numara

  İnternet severlerin sık tercihi ettiği bir başka tarayıcı ise Firefox. Açık kaynak kodunun avantajlarını sonuna kadar kullanan programın gizli silahı ise eklentiler. Eklentiler olmadan basit ve güvenli bir kullanım sunuyor olsa da ücretsiz olarak hazırlanmış yüzlerce Firefox uygulaması sayesinde tarayıcının sundukları sınırsız gibi. Ancak Firefox'u çok fazla eklentiyle kullanırsanız tarayıcı ciddi anlamda yavaşlama sorunu yaşayabiliyor. Son çıkan yamaların çoğunun yenilik getirmek yerine programın açıklarını kapatması kullanıcıların olumsuz tepkilerini çekti. Çünkü bir zamanlar en güvenilir tarayıcı olan Firefox'da sık sık güvenlik açıkları görülmeye başladı.

  1.Numara

  Opera yavaş ama emin adımlarla gelişen bir tarayıcı. Mobil olarak da fazlasıyla tercih edilen Opera'nın en büyük artısı hızı ve eklenti gerektirmeden de kullanılan özellikleri. En hızlı açılan tarayıcı unvanını üst üste kazanan program site içi dolaşım sırasında da iyi bir performans sunuyor. Çökme sorunları artış gösteren Opera'nın güvenlik ve hız özellikleri için eklenriye gerek yok. Turbo modu sayesinde performans farkı bulunan tarayıcı, reklamları herhangi bir eklenti olmadan da engelleyebiliyor. Bulut özelliklerinin ön planda olması Opera'nın artılarından biri.Programcıların işine yarayacak olan detayları da sunması Opera'nın sevilen özelliklerinden biri. Ancak Opera'nın güçlenmesini sağlayan en bütük etken ise rakiplerinin yaptığı hatalar.

  Peki siz hangi internet tarayıcısını kullanıyorsunuz ? NEDEN ?