En İlginç Sağlık Projeleri

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 28 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. 2010 Yılının En İlginç Sağlık Projeleri

  Türkiye genelinde ''Fikrine Sağlık" adlı proje yarışmasında toplam 92 proje yarıştı. Bu projelerden 10 tanesi ön elemeyi geçti ve finale kaldı.
  Acıbadem Maslak Hastanesi'nde düzenlenen ödül töreninde, ilk 3'e giren proje sahiplerine ödülleri verildi.


  2009-2010 eğitim ve öğretim yılı kapsamında düzenlenen ve "Sağlık Bilimleri" alanında en yaratıcı projelerin seçildiği "Fikrine Sağlık" yarışmasında; birinci 5 bin TL, ikinci 3 bin 500 TL ve üçüncü de bin 500 TL ile ödüllendirildi. Ayrıca yarışmada birinci olan proje sahibi, ÖSS sonucunda Acıbadem Üniversitesi'ne girmeye hak kazandığı takdirde, yüzde 50'li burslu okuma şansına sahip olabilecek.

  İLK 3'E GİREN PROJELER
  1. proje: Şeker hastalarına yönelik optik yöntemle glikoz tayini sisteminin geliştirilmesi
  2. proje: Melia azedarach (tespih ağacı) meyvelerinden dezenfektan organik sabun eldesi
  3. proje: Sağlık takip sistemi


  HER YIL DÜZENLENECEK
  Acıbadem Üniversitesi, ülkemizde sağlık bilimleri alanında lider olan üniversitelerden birisi olmayı hedefliyor. Sağlık Bilimlerine ve teknolojilerine ilginin orta öğretim kurumlarından başlayarak bilinçli bir şekilde arttırılmasını, araştırma alışkanlığının kazandırılarak desteklenmesini ve sağlık bilimleri alanında yükseköğretim görmek isteyen adayları vakıf üniversitesi anlayışıyla geniş burs olanakları vererek ülkemize kazandırmayı amaçlıyor.


  Bu amaca hizmet etmek üzere geliştirilen projelerden biri olan Fikrine Sağlık Liselerarası Sağlık Bilimleri Proje Yarışması her yıl geleneksel olarak yapılacak. "Fikrine Sağlık" yarışmasının bir sonraki başvuruları ve katılma koşulları Acıbadem üniversitesi'nin WEB sayfasında duyurulacağı gibi, okullara gönderilecek olan afişlerde de belirtilecek.

  YÜZDE YÜZ BAŞARI BURSU
  Bu yıl ilki düzenlenen "Fikrine Sağlık Proje Yarışması"na katılımın çok yüksek olması ve gönderilen projelerin niteliği 2010-2011 eğitim ve öğretim yılında Kerem Aydınlar Vakfı tarafından "yüksek başarı bursu" ve "destek burslarının" ihdas edilmesini de beraberinde getirdi.


  ÖSS'de başarılı olan, MF3 puan türüne göre ilk 6 bin içerisinde kalan ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesini tercih eden adaylara yüzde 100 yüksek başarı bursu verilecek. ÖSS'de başarılı olan ve MF3 puan türüne göre ilk 12 bin içersinde kalan ve Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesini tercih eden adaylara da yüzde 50 destek bursu verilecek. Bu burslar eğitim ve öğretim süresi boyunca geçerli olacak.


  GENÇLERİ, SAĞLIK VE BİLİM KONUSUNDA MERAKLANDIRMAK
  Yarışmanın ödül töreninde konuşan Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Tözün bilimi en büyük güç olarak kabul ettiklerini belirterek, "Gençlerin bilimle kucaklaşıp ülkeyi daha iyi yerlere götüreceklerine inanıyoruz. Amacımız bilimi teşvik etmek, merak uyandırmak, araştırma bilincini yaratmak ve evreni tanımayı bir hedef olarak görmelerini gençlerimize aşılamaktı. Yarışmamıza gönderilen 100'ün üzerindeki projenin içinden 92 proje seçildi, 10'u finale kaldı. Bu 10 projenin içinden de dereceye giren 3'ü titizlikle seçildi. Dereceye girenleri belirlerken epeyce ter döktük. Gençleri daha büyük başarılara koşmaları için sevgi ile kucaklıyoruz" diye konuştu.
  Acıbadem Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Pamir ise Acıbadem Üniversitesi'nin 180 öğretim üyesinin genç, iyi derecede İngilizce bilen ve bilimsel yayın oranı yüksek olan akademik kadrolardan seçilerek oluşturulduğunu bir kısmının da yurt dışından geldiğini söyledi.

  Daha açılalı bir yıl olmasına rağmen kütüphanelerindeki kitap sayısının 11.000'e ulaştığını 395 olan kontenjan sayısının tamamen dolduğunu belirten Prof. Dr. Pamir şöyle konuştu:

  "YÖK'ten TUS iznimiz çıktı, toplam 9 anabilim dalına 11 öğrenci gelecek, yüksek lisans içinde iznimizi aldık. Bu yarışma bizim için bir sosyal sorumluluk projesidir. Ülkemiz potansiyeli yüksek bir ülkedir ve müthiş yetenekli gençlere sahiptir. Projemizle gençlerde sağlık ve bilimle ilgili merak uyandırabildiysek ne mutlu bize!"
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Ağu 2014