En Hızlı OPERA !!!

'Teknoloji' forumunda Pardus tarafından 21 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Testlerimiz sırasında Safari ve Chrome gibi WebKit temelli tarayıcıların 40 sekmeli bellek kullanım testinde bazı bellekle ilgili olmayan sorunlar yaşadıklarını gördük. Sorun üzerine özel olarak eğilmedik ancak Safari’yi test ederken CPU tam yüklendi ve sistemin tıkanmasına neden oldu. Chrome’da ise kilitlenme veya tıkanmayla karşılaşmazken bazı sayfaların hiç yüklenmediğini gördük: Herhangi bir kilitlenme söz konusu değildi sadece sayfalar boş beyaz sayfa aşamasında kalmışlardı. Sayfaların çoğunda Chrome sayfayı yüklemiş olmasına rağmen bazı elemanlar eksik olduğundan sayfayı tazelememiz gerekti (bu sayfaların sayısı Firefox, IE8 ve Opera’dan çok daha fazlaydı). Bir sonraki tarayıcı yarışları yazımız için işlemci kullanımı, sayfaların düzgün ve tam yüklenmesiyle ilgili ölçümleri nasıl yapabileceğimizi araştırmaya devam edeceğiz.

  Bir önceki tarayıcı yarışları yazımızda sonuçlar kategorilere bölündüğünde Opera’nın o zamanki kazanan Chrome üzerinde az bir üstünlüğü vardı. Ancak bu sefer Opera, 14 kategorinin sekizinde liderliği kazanarak önemli bir üstünlük sağlıyor. Bu durum Opera’nın ikinci tarayıcı yarışlarının tartışmasız galiba olmasını sağlıyor. Bütün sonuçlar dikkate alındığında Google Chrome daha fazla puana sahip olsa da Opera, hız testlerinin yarıdan fazlasını kazanarak en hızlı olduğunu ilan ediyor. Şu an için “dünyanın en hızlı tarayıcısı” sözünü sadece Norveçli yazılım geliştiricisinin ürünü hak ediyor.

  Opera hız testlerinde üstünlüğünü devam ettirebilecek mi? Chrome yeniden JavaScript ve Sayfa Yükleme Süresi testlerinde birinci olacak mı? Apple, Safari’nin işlemci ve bellek sorunlarını (Opera için sadece bellek) çözebilecek mi? Herhangi bir tarayıcı Firefox’un toplam kullanım oranına yaklaşacak mı? Ya da Chrome’un bellek yönetimindeki başarısını geçebilecek mi? Chrome 6, Firefox 4 ve Internet Explorer 9 yakın zamanda kullanıma sunulacaklarından bu soruların cevabı için fazla beklemeyeceğiz. O zamana kadar Tom’s Hardware’den ayrılmayın…

  http://img411.imageshack.us
  /my.php?image=operalogoimgassistcusto.jpg][IMG]http://img411.imageshack.us/img411/5844/operalogoimgassistcusto.jpg
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Haz 2013