En Gözde Spor Pilates

'Spor Gündemi' forumunda EyLüL tarafından 1 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Son Yılların En Gözde Sporu: Pilates


  Pilates Son Yılların En Gözde Sporu


  En Gözde Spor Pilates

  Pilates Yönteminin isim babası Joseph Pilates’tir. Joseph, 1920′lerde New York’ta beden sağlığı üzerine yaptığı araştırmalarda bir gerçeği keşfeder: Bedenimiz rahatsızdır çünkü onu tanımamış ve doğru kullanamamışızdır. Bu noktadan hareketle Pilates, insanlara önce bedenlerini nasıl tanıyacaklarını ve rahatsızlıklarını keşfettikten sonra nasıl giderebileceklerini gösterir.

  [​IMG]

  Bugün adına “Pilates Yöntemi” denen bu egzersizler insanlara kendi bedenlerini ustası olmayı öğretir. Pilates bedensel farkındalık esasına göre işler. Şöyle ki; diğer fitness programları egzersizlerin dış görünüşteki sonucuyla ilgilenirken, pilates iç yapıyı güçlendirmeyi amaçlar.

  Pilates egzersizleri; rahatlatıcı zihin-beden idmanıdır, kaslar şişirilmeden güç artışı gerçekleşir. Çeviklik kazandırır, düz bir karın, ince bir bel, güçlü bir sırt oluşturur, duruş bozuklukların düzeltir, bel ağrısı ve eklem problemlerini hafifletir, fiziksel kapasiteyi artırır, zihni dinçleştirir ve ruh sağlığı kazandırır, bedeni daha kuvvetli ve estetik bir görünüme kavuşturur, özgüven artışı sağlar.

  Joseph Hubertus Pilates Kimdir? (1880 – 1967)

  Zayıf ve hastalıklı bir çocuk olan Joseph yaşadığı sorunların üstesinden gelmeye kararlıydı. Bilinen egzersiz programlarından birini uygulamak yerine pek çok programın en güçlü yönlerini birleştirmeyi seçer. Yoga, jimnastik, kayak, tenis, vücut geliştirme, sirk eğitimi ve ağırlık antrenmanlarının belli kısımlarını kendi bedenine göre geliştirmeye karar verir. Bu tekniklerin her birinin en etkili yönlerini seçerek kendi sistemini oluşturur.

  [​IMG]

  Bulduğu sistemi önce kendi bedeni sonra da başkaları üzerinde uygulamaya başlar. Kısa zamanda zamanın en ünlü balerinleri, sporcularıve aktörleri öğrencisi oldu. Oluşturduğu sistem halen tüm dünyada yoğun bir şekilde uygulanmakta ve etki alanı gün geçtikçe artmaktadır.