En Faydalı Uyku Saatleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 18 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. En Faydalı Uyku Saatleri
  En Faydalı Uyku Saatleri Hangi Saatlerdir

  En Faydalı Sağlıklı uyku tanımı saat üzerinden yapılamaz. Bazı insanlar için 5-6 saatlik uyku yeterli olurken (genellikle aktif, dışa dönük yapısı olanlardır), bazı kişiler ise normalde 10-12 saat uyku uyurlar (sanatçı kişiliğe sahip, içe dönük, duygusal yapıda olanlar için sıktır.

  Sağlıklı uyku etkin olan uykudur. Etkin uyuyan kişi uyandığında kendini dinlenmiş, zinde, formda ve yeni bir günü yaşamaya hazır hisseder. Uyku alışkanlığı yaşa bağlı değişiklikler de gösterir.

  En Faydalı ve Etkin uyku için dikkat etmeniz gerekenler şöyle

  Her gün düzenli saatte kalkın.

  Sizin için 'normal' olan süreden daha fazla uyumayın.

  Kahve, çay, kola uykuya dalışı zorlaştırdığından, alkol ise uykuya dalışı kolaylaştırmasına karşın kalitesini bozup sabah yorgunluğuna neden olduğundan kullanmayın.

  Gündüz uykularından (5-10 dk. bile) sakının.

  Sabahları fiziksel egzersiz yapın.

  Yatma öncesi TV seyretmek yerine rahatlatıcı şeyler okuyun ya da müzik dinleyin; aşırı uyarılmalardan kaçının.

  Yatmadan bir süre önce 15-20 dakikalık banyo yapın.

  Yatma zamanına yakın yemek yemeyin.

  Ortamın ısısı, gürültü olup olmaması, yatak değişikliği gibi alışkanlıklarınıza özen gösterin.

  [​IMG]

  Sağlıklı bir uykuda önemli olan yalnız günlük uyku süresi değildir. Özellikle uyku kalitesi çok mühimdir. Sağlıklı ve dinlendirici bir uyku bir çok faktörlere bağlıdır.

  Bu faktörler ahenkli bir akşam şekillendirmesinden – ki bunun sayesinde vücut kendisini uykuya hazırlamaktadır – uyunulan çevrenin tasarımına kadar uzanmaktadır. Bu çevre tasarımına sadece uygun düzenleme ve müsait bir yatak girmiyor. Örneğin televizyon gibi rahatsız edici kaynaklardanda kaçınılması gerekmektedir.Yani sağlıklı bir uykuya önem vermek her halükarda sağlığınız için önemlidir. Bedeniniz sağlıklı kalarak size karşılığını verecektir.