En Faydalı Balık Hangisi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Merve tarafından 30 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. En Faydalı Balıklar

  En Faydalı Balık Türleri

  En faydalı balık, vucut için gerekli omega 3 yağ asitlerinin yüksek miktarda bulunduğu somon , tuna ve yayın balığı nı gösteriyor.

  Somon balığı nın Atlantik somonu, pembe ve kırmızı somon, kral soman gibi farklı türleri var ve tüm bu çeşitleri aynı derecede sağlığa yararlı. Donmuş ya da taze somon balığının 85 gramında 1,1 gram ile 1,9 arasında omega 3 yağ asidi bulunuyor. Aynı miktarda somon vücudun günlük protein ihtiyacının 3′te 1′ini karşılamaya yetiyor. Bunun dışında günlük kalsiyum ihtiyacının %19 – %24′ünü, B-3, B-12 vitaminlerini somondan alabilirsiniz.

  Tuna balığı nın farklı türleri var ve bazıları yüksek oranda cıva içerdiği için fazla miktarda tüketilmesi özellikle gebelik döneminde ve çocuklar için tavsiye edilmiyor. Cıva yönünden zengin olan tuna türleri haftada 1 kereden fazla tüketilmemeli.

  Yayın balığı diğer balıklara göre daha az miktarda omega 3 yağ asidi içerse de çok düşük miktarda cıva içerdiği için (milyonda 0.05) özellikle Kuzey Amerikada en çok tüketilen balık türü.


  alıntı